Διπλό παραμονής για την Πάφο

Η ομάδα της Πάφου πήρε σπουδαία νίκη επί της Αλκής με 2-3 στο Αμμόχωστος και έκανε άλμα παραμονής στην πρώτη κατηγορία. Η Αλκή ήταν η ομάδα που άνοιξε στο σκορ με τον Ιβάν Κάρλος για να έρθει η απάντηση από την Πάφο με τους Ράζιτς και Νέμετς να γυρίζουν τα εις βάρος δεδομένα. Η Αλκή ισοφάρισε σε 2-2 με τον Ακόστα για να έρθει ο Ντόρβμνια, στις καθηστερήσεις για να πετύχει το 2-3. Στους 31 βαθμούς έφτασε η Πάφος στους 26 παρέμεινε η Αλκή.

Δείτε το Live του αγώνα ΕΔΩ.

Σε ένα πρώτο μέρος το οποίο θα ξεχαστεί αρκετά γρήγορα η Αλκή πέτυχε τον στόχο της και έβαλε δύσκολα στην ομάδα της Πάφου. Η ομάδα όμως ήταν η ομάδα που έφτασε πρώτη στην αντίπαλο εστία και μπορούσε να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

Μίλος στο 5ο λεπτό ο Ράκελς μπήκε μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ με τον Πάρντο όμως σε ετοιμότητα να μαζεύει την μπάλα.
Στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία της η Αλκή πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Ιβάν Κάρλος πήρε την μπάλα από το κέντρο του γηπέδου και αφού πέρασε και τον Μόλ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του κάνοντας στο 12ο λεπτό το 1-0 για την Αθάνατη.

Ότι δεν είδαμε στο πρώτο μέρος το είδαμε στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά της αναμέτρησης. Η Πάφος μπήκε καλύτερα στο β’ μέρος είχε την κατοχή της μπάλας με την Αθάνατη να κλείνεται στην άμυνα της για την διαφύλαξη του σκορ. Ωστόσο η Πάφος αρχικά ισοφάρισε σε 1-1 με τον Ράζιτς στο 75ο λεπτό με κεφαλιά και στο 80ο λεπτό ο Νέμετς με πλασέ έδωσε προβάδισμα στην Πάφο. Ωστόσο στο 85ο λεπτό η Αλκή με τον Ακόστα ισοφάρισε σε 2-2.

Την τελευταία λέξη στο παιχνίδι όμως είχε η Πάφος. Η ομάδα του Ζέλικο Κόπιτς πήρε τη νίκη στο 90+5 της αναμέτρησης με τον  Ντόρβμνια να σκοράρει με πλασέ για το 2-3.

Αλκή : Πάρντο, Σερφά, Ιβάν Κάρλος (66’ Ηλία), Μπελαμεϊρί, Χαρής (87’ Φλόρες), Σπόλιαριτς, Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα, Κυπριανού, Τριμπό (77’ Κωνσταντίνου).

Πάφος: Μολ, Μπαγκάρντ, Ντόρβμνια, Σιρόκ, Φιλιώτης, Ζίβουλιτς, Κουλς (69’ Φόλπρεχτ), Ιμπραχίμ (45+ Ράσιτς), Ράκελς (60’ Λουλίνια), Νέμετς, Ανγκούλο.

Κίτρινες: Τριμπό, Μπελαμειρι, Πάρντο/