Ακόμα ένα βήμα για το 7ο σερί ο ΑΠΟΕΛ!

Ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε σοβαρός στο παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα, κέρδισε 4-0 και έκανε ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση του 7ου σερί πρωταθλήματος.

Οι γαλαζοκίτρινοι με πρωταγωνιστή τον Γιάκολις που πέτυχε δυο γκολ (10’, 74’) και σκόρερ τους Τάμαρι στο 45+3’ και Μοράις στο 94', πέτυχαν εύκολο νίκη, κέρδισαν μετά από τρεις μήνες στο ΓΣΠ και αύξησαν τη διαφορά στους εφτά βαθμούς από τον Απόλλωνα που παίζει αύριο με την Ομόνοια.

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε ακόμα ένα βήμα για το 7ο σερί, αφού απομένουν ακόμα 4 αγωνιστικές και είναι στο +7 με ένα παιχνίδι περισσότερο από τον Απόλλωνα.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με την πάροδο του χρόνου βρήκε ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ νωρίς. Αφού δεν τα κατάφεραν οι Ζαχίντ και Νατέλ, το πέτυχε ο Αντόνιο Γιάκολις, ο οποίος άνοιξε το σκορ και σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ στο 10ο λεπτό. Οι γαλαζοκίτρινοι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν καλύτεροι και είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Έφτιαξαν συνολικά 13 τελικές προσπάθειες σε αντίθεση με τη Νέα Σαλαμίνα που δεν έκανε τελική. Εκεί που όλα έδειχναν ότι το 1-0 θα είναι το σκορ ημιχρόνου, έγινε τραγικό λάθος στην άμυνα της Σαλαμίνας και ο Τάμαρι το εκμεταλλεύτηκε και πλάσαρε σε κενή εστία για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν σαφώς πιο χαμηλός, με τον ΑΠΟΕΛ να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν και έχασαν 2-3 καλές ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να μπουν στη διεκδίκηση αποτελέσματος. Ο Γιάκολις στο 74’ πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ και κλείδωσε τη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ, με όμορφο πλασέ από το ύψος της περιοχής.

Bάτερμαν, Γιάκολις, Βούρος, Καρλάο, Ιωάννου(75’ Μερκής), Μοράις, Καζού, Νατέλ (69’ Μπέζιακ), Σόουζα, Ζαχίντ (77’ Αρτυματάς), Τάμαρι

Λύτρας, Ρέινολντς, Γκαρσία, Φουστάρ, Κορέια, Μαργκάσα (75’ Νουρ), Τζαϊλσον, Ελουντού (80’ Πική), Τιάγκο, Κίνγκσλεϊ (90' Νικολάου), Κωστή