Βυσσινί μπαμ στο Τσίρειο!

Η Ένωση έκανε την έκπληξη στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος κερδίζοντας 0-1 την ΑΕΛ, νίκη που έφερε και τους πρώτους τρεις βαθμούς για φέτος. Δεύτερη διαδοχική ήττα για την ΑΕΛ που δεν είχε καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα! Ο Ρουσιάς ο λυτρωτής για την Ένωση.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο Τσίρειο στάδιο ανάμεσα σε ΑΕΛ και Ένωση με την ομάδα της Λεμεσού να είναι ανώτερη, κυρίαρχη στον αγώνα, της έλειψε όμως το γκολ. Με τον Τσέποβιτς να είναι σε κέφια και τον Ντζαλμά να βγάζει σέντρες ακριβείας, η ΑΕΛ αν και βρήκε τις ευκαιρίες της για το γκολ, εντούτοις το α’ μέρος δεν είδαμε τη μπάλα να πηγαίνει στα δίχτυα. Η Ένωση μεσοεπιθετικά κινήθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα, αμυντικά όμως στάθηκε εξαιρετικά απέναντι στις ευκαιρίες της ΑΕΛ, διατηρώντας το μηδέν στο πρώτο 45άλεπτο. Η ομάδα του Σατσιά θα ψάξει τον αιφνιδιασμό στην επανάληψη, κάτι που σαφώς δεν ευχόταν ο Σίλας.

Η Ένωση μπήκε με απαιτήσεις στο β’ ημίχρονο ήταν κάπως βελτιωμένη από την εικόνα που έβγαζε στο πρώτο 45άλεπτο, ενώ η ΑΕΛ συνέχισε το βιολί της με τις χαμένες ευκαιρίες. Στο 52′ μία διπλή μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Κοντινέλα ήταν η πρώτη φάση στο β’ μέρος. Σε πρώτη φάση ο Κόστιτς απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του Ιταλού ενώ μετά, η κεφαλιά του κατέληξε στα χέρια του κήπερ των φιλοξενουμένων.

Στο 64′ ο Τεϊσέιρα έκανε καθοριστική παρέμβαση πριν πλασάρει ο Ντα Σίλβα για το πρώτο γκολ, ένα πρώτο γκολ που πέτυχε ο Ρουσιάς στο 72’ της αναμέτρησης για το 0-1 στο παιχνίδι. Ο Κύπριος επιθετικός έφυγε από κανονική θέση παίρνοντας την μπάλα από το κέντρο του γηπέδου, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Μούριελ για το πρώτο γκολ στο ΑΕΛ-Ένωση.

Μετά το γκολ του Ρουσιά που αυτή τη φορά για τον ίδιο μέτρησε, δημιουργήθηκαν νέα δεδομένα στο παιχνίδι, η ΑΕΛ έψαχνε γκολ αντίδρασης κυρίως με τον Μιραάλας, ενώ η Ένωση κοίταξε να διατηρήσει το προβάδισμα της για το πρώτο τρίποντο της σεζόνν.

ΑΕΛ: Μουριέλ, Παντελή (69′ Φραντζής), Τεϊσέιρα, Μπάστο, Ντα Σίλβα, Ζντραβκόφσκι (46′ Παπαφώτης), Τσιμπόλα, Κοντινέλα (60′ Σις),  Κάσα (69′ Ανδρέου),  Μιραλάς, Τσέποβιτς (60′ Μπεραχίνο)

Ένωση: Κόστιτς,  Κοτσώνης, Έχμαν, Χριστοφή, Κωνσταντίνου, (85' Κολώνιας), Ντα Σίλβα, Κατσιάρης (70′ Μαυρουδής), Βιούκσεβιτς, Μέιρα (70′ Λουσέρο), Ρουσιάς (85' Μιχαίλοβιτς), Λαμί (62′ Βουτσένοβιτς)

Κίτρινες: Κοντινέλα, Νταβόρ, Τσίμπολα, Μιραλάς / Μέιρα, Βούκσεβιτς, Χριστοφή, Μαυρουδή