Συναρπαστικό παιχνίδι και στο +4 η ΑΕΚ! (pics)

Εναλλαγή συναισθημάτων, αρκετό σασπένς και πέντε γκολ περιλάμβανε η αναμέτρηση στο Τσίρειο στάδιο ανάμεσα σε ΑΕΛ και ΑΕΚ με την ομάδα της Λάρνακας να βγαίνει νικήτρια για το τελικό 2-3! Η ομάδα του Ιδιάκεθ βρέθηκε και τις τρεις φορές μπροστά στο σκορ, στις δύο όμως αδράνησε και δέχθηκε και δύο γκολ, ο τελευταίος λόγος όμως ανήκε στον αρχηγό της ΑΕΚ Νταβίντ Καταλά!

Ο αρχηγός μίλησε τελευταίος στο 83’, με το γκολ του να φέρνει και την πολύ σημαντική νίκη για την ΑΕΚ. Τρισκόφσκι, Τρουγιολς και Καταλά οι σκόρερ της νικήτριας, Φιντέλις και Λαφράνς οι της ΑΕΛ. Με αυτά τα δεδομένα η ΑΕΚ εδραιώνεται στην 3η θέση με 52 βαθμούς και στο +4 από τη λεμεσιανή ομάδα, που πλέον στρέφει την προσοχή της στον επαναληπτικό αγώνα με τον Απόλλωνα την ερχόμενη Τετάρτη.

ΕΔΩ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Εικόνα αγώνα:
Μοιρασμένο το πρώτο 45λεπτο στη Λεμεσό, από ένα γκολ για τις δύο ομάδες με μοιρασμένη την κατοχή.

Από μία καλή ευκαιρία είχαν ΑΕΛ και ΑΕΚ με τη συμπλήρωση του 15αλεπτου, με αυτήν της γηπεδούχου να ήταν κραυγαλέα αφού εύκολα μπορούσε να σημειωθεί το γκλ.

Αρχικά η ΑΕΚ πήγε να αιφνιδιάσει στο 10' με ξαφνικό σουτ από τον Απόστολο Γιάννου, με την προσπάθεια όμως του Ελληνοαυστραλού να ήταν αποτυχημένη. Απάντησε στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΛ με τεράστια ευκαιρία από τα δεξιά.  Ο Αγκάνοβιτς επιχείρησε το διαγώνιο πλασέ, η μπάλα όμως πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι του Τόνιο και κατέληξε εκτός.

Από μία στημένη φάση προσπάθησε η ΑΕΚ να απειλήσει στο 19', όμως η προσπάθεια του Ακίνο έπεσε στο κενό. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά καλά στημένες στο χώρο, αμφότερες δυσκολεύονταν να φτάσουν στην αντίπαλη εστία, ψάχνοντας τις απειλές από στημένα. Στην πρώτη ξεκάθαρη της ευκαιρία η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 25αλεπτο του αγώνα με ποιον άλλο; Τον Ιβάν Τρισκόφσκι. Μετά από όμορφο συνδυασμό από Γιάννου και Τρίσκο ο δεύτερος ευστόχησε, μετά από πάρε βάλε πάσα του Ελληνοαυστραλού φορ για το 15ο του φετινό γκολ και για να γραφτεί το 0-1 στο Τσίρειο.

Απάντησε άμεσα η ΑΕΛ, φέρνοντας νέα δεδομένα στο παιχνίδι, με τον Φιντέλις να σκοράρει για το 1-1 στη Λεμεσό.  Στο 35' αν και προκλήθηκε μία σύγχυση στην περιοχή, ο ρεφ αρχικά ακύρωσε το γκολ της ΑΕΛ για υποψία οφσάιντ, ο βοηθός δεν σήκωσε τη σημαία όμως, με τον Λούκα Σωτηρίου να ανακαλεί την απόφαση του και το γκολ να μετράει κανονικά για το 1-1. Να σημειώσουμε ότι πριν από το γκολ της ΑΕΛ, η γηπεδούχος ομάδα είχε και δοκάρι με κεφαλιά του Τεσέιρα.

Με τους καλύτερους οιωνούς άνοιξε το β' ημίχρονο στο ΑΕΛ-ΑΕΚ με την ΑΕΚ να παίρνει ξανά κεφάλι στο σκορ στο 50' του αγώνα μετα από την κεφαλιά του Τρουγιόλς. Στην πρώτη της φάση από την εκτέλεση κόρνερ ο Τρουγιολς αμαρκάριστος με κεφαλιά κερδίζει το Βοζίνια δίνοντας προβάδισμα ξανά στην ΑΕΚ για το 1-2.

Δεκαεννιά λεπτά χρειάστηκε η ΑΕΛ για να αντιδράσει στον αγώνα, με τον Λαφράνς να πετυχαίνει το 2-2 στο 69’. Αρχικά είχαμε την εκτέλεση φάουλ από τον Λεάντρο Σίλβα, ο Χουράδο έπιασε την κεφαλιά δίνοντας προς τον Λαφράνς, ο οποίος ισοφάρισε τον αγώνα. Στο 78’ μία σέντρα του Τρισκόφσκι, ο Γιάννου δεν προλαβαίνει να βρει την μπάλα προ του Βοζίνια και χάνεται η ευκαιρία για την ΑΕΚ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Ελληνοαυστραλός φορ υποχρεώνει τον Βοζίνια σε σπουδαία απόκρουση.

Απόκρουση που έφερε και το τρίτο γκολ για την ΑΕΚ και πέμπτο στην αναμέτρηση! Η ΑΕΚ πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ με κεφαλιά του Καταλά για το 2-3 και μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Χέφρεν.

Αποφασιστικό βήμα από τους Λαρνακείς για κατάληψη της 3ης θέσης που πλέον τώρα βρίσκονται στο +4 από την ΑΕΛ.

Οι συνθέσεις:
ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεξέιρα, Σίλβα (70’ Ντα Σίλβα), Ζτραφκόφσκι (56’ Αντάμοβιτς), Μυτίδης, Λαφράνς, Φιντέλις, Γκοντάλ, Γουίλερ, Σχρανζ (62’ Χουράδο), Αγκάνοβιτς

ΑΕΚ: Τόνιο, Καταλά (86’ Θ.Ιωάννου), Γκονζάλεθ, Τρουγιόλς, Αντωνιάδης (71’ Χέφρεν), Γκαρσία, Κάσες, Ακοράν, Τρισκόφσκι (79’ Τολμές), Ακίνο, Γιάννου