Ερμής-Αλκή 1-2: Ξέφυγε και περιμένει η "Αθάνατη"

Με λυτρωτή τον Τραϊτσέφσκι στο 86' του αγώνα η Αλκή πανηγυρίζει σπουδαίο διπλό επί του Ερμή μετά από νίκη 2-1 στο "Αμμόχωστος". Η ομάδα του Σακκά καιγόταν για το τρίποντο, ήταν το φαβορί στα χαρτιά για τον σημερινό αγώνα και αυτό το επιβεβαίωσε και στο γήπεδο.

Μπορεί οι ευκαιρίες να μην ήταν και τόσο ξεκάθαρες, στο τέλος όμως η "Αθάνατη" είχε την ουσία στην αναμέτρηση, αποφεύγοντας τους όποιους μπελάδες. Με τη νίκη αυτή έφτασε στους 29 βαθμούς όσους έχει η Δόξα αυτή τη στιγμή. Ήταν πολύ σπουδαίο αυτό το διπλό για την Αλκή στη μάχη που δίνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό, αφού έφτασε στο +4 από την Ένωση που αγωνίζεται αύριο με την Ανόρθωση. Από την άλλη ο Ερμής δέχθηκε την 22η του ήττα στη σεζόν.

Κωνσταντίνου και Τραϊτσέφσκι τα γκολ για την Αλκή, ο Φυλακτού είχε μειώσει για τον Ερμή στο 63'.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Τέλος αγώνα Ερμής-Αλκή 1-2

Τρία τα επιπλέον λεπτά

86' ΓΚΟΛ και 1-2 για την Αλκή με τον Τραϊτσέφσκι

71' Κεφαλιά του Κάρλος, με τον Φιρινίδη να αποκρούει την μπάλα

Κινητό τηλέφωνο εντός αγωνιστικού χώρου στο Ερμής-Αλκή

Φάση διαρκείας για τον Ερμή, ο Πάρντο αποκρούει ασταθώς δύο φορές και ο Φυλακτού με κοντινό πλασέ έφερε την ισοφάριση

62' ΓΚΟΛ και 1-1 φέρνει το παιχνίδι στα ίσα ο Ερμής με τον Φυλακτού

53' ΓΚΟΛ και 0-1 για την Αλκή με τον Σταυρινού Κωνσταντίνου

Αρχίζει το β' ημιχρονο

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0

41' Κεφαλιά από τον Φλόρες, σπουδαία απόκρουση απο Φρινίδη

Συνεχίζει με δέκα ο Ερμής

39' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Πούννα και αποβολή

33' Σουτ από τον Ντεβέσα, πάνω από την εστία του Πάρντο η μπάλα

28' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Αλκή με τον Κωνσταντίνου να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ με τον Φιρινίδη να αποκρούει σωτήρια

25' Το 0-0 παραμένει

20' Απευθείας ο Φυλακτού, στην αγκαλιά του Πάρντο η μπάλα, τίποτα επικίνδυνο για την Αλκή

10' Νέο σουτ από τον Κατσιατή, στα σώματα των αμυντικών η μπάλα και εκτός

4' Απαντάει η Αλκή με Σπόλιαριτς, με το πλα΄σε του δεύτερου να καταλήγει στην εξωτερική γωνία του Φιρινίδη

3' Σουτ του Κατσιατή σωτήρια επέμβαση από Πάρντο

Άρχισε ο αγώνας

Ερμής: Φιρινίδης, Κατσιατή, Ντεβέσα, Πηλέας, Ψάλτης, Φυλακτού, Κουατσίκα, Μπανούσης, Πούνας, Μπουλά, Ντε Μέλο

Αλκή: Πάρντο, Σερφά, Ιβάν Κάρλος, Κωνσταντίνου, Σπόλιαριτς, Τραϊτσέφσκι, Ακόσα, Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν, Τριμπό