Το άνοιξε ο Φελίπε το έκλεισε ο Μπεζούς!

Η Ομόνοια πανηγυρίζει το βράδυ του Σαββάτου τους πρώτους της βαθμούς εκτός έδρας για φέτος, κερδίζοντας 0-2 τη Δόξα για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος με γκολ από τους Μπρούνο Φελίπε και Μπεζούς στις καθυστερήσεις του αγώνα για τον δεύτερο. Η Ομόνοια έδωσε συνέχεια στα αποτελέσματα, ήταν το δεύτερο σερί τρίποντο και πλέον πάει με άλλο άερα στο ιστορικό παιχνίδι με τη Γιουνάιτεντ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα

Με την Ομόνοια μπροστά στο σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στην Περιστερώνα ανάμεσα σε Δόξα-Ομόνοια, με τον Μπρούνο Φελίπε να σκοράρει στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης για το 0-1. Σ’ ένα πρώτο 45άλεπτο που είχε και η Δόξα τις ευκαιρίες της, οι πράσινου του Λένον κατάφεραν να προηγηθούν κάνοντας πιο εύκολο το έργο τους στην επανάληψη.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για την Ομόνοια στο 13' όταν ο Λοίζου με διαγώνιο πλασέ με το αριστερό δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με τον Σισκόφσκι να πραγματοποιεί την πρώτη απόκρουση του αγώνα. Ένα λεπτό αργότερα απάντησε η Δόξα με δυνατό σουτ του Βαλιέχο, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο και στο 18’ ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας πραγματοποίησε σπουδαία απόκρουση μετά από κοντινό σουτ του Σαντίκ.

Στο 25' είχαμε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής από Ανσαριφάρντ, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια ενώ στο 32’ ήρθε μία δεύτερη καλή φάση για τη γηπεδούχο ομάδα με τον Ασαμόα να μπαίνει επικίνδυνα στην περιοχή και από καλό σημείο να στέλνει τη μπάλα εκτός και την ευκαιρία της Δόξας να κάνει φτερά.

Ο Μπρούνο Φελίπε η πιο αξιόπιστη λύση φέτος της Ομόνοιας στο σκοράρισμα, έδωσε συνέχεια και στην Περιστερώνα σημειώνοντας το 0-1 στο 41’ της αναμέτρησης. Ο Βραζιλιάνος άσος, έπιασε καρέ γκολ στο φετινό πρωτάθλημα μετά από αυτά που πέτυχε απέναντι σε Ένωση, Απόλλων, ΑΕΚ σκοράροντας και στο σημερινό παιχνίδι.

Με διπλή χαμένη και ξεκάθαρη ευκαιρία για τη Δόξα άρχισε το β’ ημίχρονο, που μπήκε απειλητικά στην επανάληψη, με τον Φαμπιάνο στη μία από αυτές να κατεβάζει ρολά ενώ στη δεύτερη ο Λανγκ απέκρουσε πάνω στη γραμμή. Σε διάστημα ενός λεπτού 61’-62’ η Ομόνοια έχασε επίσης μεγάλη ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ με Παπουλή και Μπρούνο Φελίπε.

Στο 66' μία φοβερή κάθετη πάσα του Παπουλή στο Λοίζου ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σισκόφσκι που αποσόβησε το σοβαρό κίνδυνο να δεχτεί δεύτερο γκολ. Η απειλή για τη Δόξα μετά από ώρα ήρθε στο 82' με το σουτ του Σαντίκ όμως να μην βρίσκει στόχο και την Ομόνοια να απαντά στο 84' με τον Κακουλλή, το πλασέ του οποίου πέρασε ένα μέτρο από την εστία των γηπεδούχων εκτός.

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Κέρλα, Ίλιτς (60’  Γκόμεζ), Σαντίκ, Ασαμόα (72’ Τραιτσέφσκι), Κοβάσεβιτς, Παυλίδης (46’ Σοπζικ), Βαγέχο, Στυλιανού (79’ Τιτζανί)

Ομόνοια:  Φαμπιάνο, Μάθιους, Μπρούνο (87’  Μπέζους), Λοΐζου, (80΄Ζαχαρίου), Παπουλής, (73΄ Κίτσος), Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, (80′ Κακουλλής), Λανγκ, Ντίσκερουντ, (73΄ Μπάρκερ), Μίλετιτς, Χαραλάμπους

Κίτρινες: Ίλιτς, Αντενόν / Μιξ, Μπρούνο

Κόκκινες: Αντενόν