«Ζημιά» και στο πρωτάθλημα

Λίγες μόνο μέρες μετά την σε βάρος του πρόκριση στο κύπελλο, η ΑΕΛ έκανε τη ζημιά στον Απόλλωνα και στον θεσμό του πρωταθλήματος, αφού οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 στο Τσίρειο για την έβδομη αγωνιστική των πλέι οφ.

Ο Γκαστανιάγα άνοιξε το σκορ για τους «γαλαζοκίτρινους» στο 19’, με τον Γιούστε να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στο 72’. Χαμένο πέναλτι στο 54’ είχε ο Ζελάγια, σε μια φάση που έφερε και την αποβολή του Αγκάνοβιτς που άφησε την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ με δέκα παίκτες για περίπου 40 λεπτά αγώνα.

Ισορροπημένο δεκάλεπτο, πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ
Οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν χωρίς ιδιαίτερα καλό ρυθμό. Οι περισσότερες προσπάθειες του Απόλλωνα, που μπήκε στην αναμέτρηση με επιθετική διάθεση, έμειναν ημιτελείς, με την ΑΕΛ να καταγράφει την πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα με μια κεφαλιά του Ντόσα Τζούνιορ από πλεονεκτική θέση που έφυγε άουτ.

Απανωτές ευκαιρίες
Με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου οι δύο αντίπαλοι ανέβασαν στροφές. Ο Απόλλωνας βρέθηκε κοντά στο γκολ στο 15’, με τον Βοζίνια να σταματά τον Σαρδινέρο, και στη συνέχεια η σκυτάλη πέρασε στην ΑΕΛ που σε 16’ και 17’ βρήκε δύο ευκαιρίες με Μακρή και Χουράδο. Τελικά το σκορ άνοιξε δύο λεπτά αργότερα μετά τη φάση του πρώτου σκόρερ των «γαλαζοκίτρινων», όταν ο Γκαστανιάγα έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ πάνω στην κίνηση από μακρινή απόσταση νικώντας τον Βάλε και δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Ανέβηκαν οι «κυανόλευκοι»
Η πρώτη αντίδραση του Απόλλωνα στο γκολ που δέχτηκε ήρθε δύο λεπτά μετά, με τους Βασιλείου και Σκέμπρι πρωταγωνιστές σε μια διπλή ευκαιρία. Απ’ εκείνο το σημείο και μετά οι τυπικά γηπεδούχοι κράτησαν περισσότερο την μπάλα, κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και είχαν άλλες δύο καλές στιγμές για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου στο ίδιο μάλιστα λεπτό, με τον Βασιλείου να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Βοζίνια και τον Ζελάγια να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά στο 39’.

Αποβολή και χαμένο πέναλτι
O Απόλλωνας διατήρησε την πρωτοβουλία και μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και στο 52’ είδε τις αριθμητικές ισορροπίες να αλλάζουν προς όφελός του. Ο διαιτητής Σωτηρίου σφύριξε πέναλτι σε βάρος του Αγκάνοβιτς και του έδειξε δεύτερη κίτρινη στέλνοντάς τον στα αποδυτήρια, όμως η μεγάλη ευκαιρία να φέρει την ίδια στιγμή το σκορ στα ίσα έκανε φτερά, αφού ο Βοζίνια απέκρουσε την εκτέλεση του Ζελάγια από την άσπρη βούλα.

Η αποβολή δεν διαφοροποίησε σε μεγάλο βαθμό την εικόνα του αγώνα. Ο Απόλλωνας κρατούσε περισσότερο την μπάλα όμως η άμυνα της ΑΕΛ συνέχισε να είναι συμπαγής και να μην επιτρέπει στους αντιπάλους να βρουν διαδρόμους προς την περιοχή της. Ένα σουτ του Ζντραβκόβσκι κι άλλο ένα του Πέδρο σε 58’ και 67’, που δεν ήταν ικανά να προβληματίσουν Βάλε και Βοζίνια αντίστοιχα, ήταν οι μόνες τελικές προσπάθειες που καταγράφηκαν στο επόμενο διάστημα.

Ευκαιρίες, ισοφάριση, αλλά μέχρι εκεί
Με το που μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο, ο Απόλλωνας άρχισε να γίνεται πιο απειλητικός και αφού έριξε δύο προειδοποιητικές βολές με Σκέμπρι και Παπουλή, έφτασε τελικά στην ισοφάριση στο 72’ με τον Γιούστε. Πέντε λεπτά αργότερα, μάλιστα, Μπρου και Ζελάγια είχαν δύο ευκαιρίες για να γυρίσουν το ματς, όμως ο πρώτος είδε το σουτ του να σταματά στον Βοζίνια και ο δεύτερος ήταν άστοχος στην επαναφορά. Στο διάστημα που έμεινε, ωστόσο, νέα μεγάλη ευκαιρία δεν καταγράφηκε με αποτέλεσμα το 1-1 να μείνει ως το τέλος.

Συνθέσεις
Απόλλωνας: Βάλε, Πέδρο, Σελίμοβιτς, Γιούστε, Βασιλείου, Μπρου, Μάρκοβιτς, Ψύχας (46’ Παπουλής), Σκέμπρι, Σαρδινέρο (61’ Φοπαλά), Ζελάγια.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α. Τεϊσέιρα, Τζούνιορ, Λαφράνς, Αντόνια (78’ Ν. Τεϊξέιρα), Γουήλερ, Γκαστανιάγα (46’ Ζντραβκόβσκι), Φιντέλις, Αγκάνοβιτς, Μακρής, Χουράδο (66’ Σρανζ).