Δεν την κερδίζουν ούτε με 10!

Δεν την κέρδισαν με 11, δεν την κέρδισαν ούτε με 10. Σε εφτά παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα και να απομένει το τελευταίο κόντρα στον Απόλλωνα, η ΑΕΚ μετρά το αήττητο με τις δυο ομάδες που προπορεύονται στη βαθμολογία.

Η ομάδα της Λάρνακας έχει τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες και σε περίπτωση που κερδίσει τον Απόλλωνα στο μεταξύ τους παιχνίδι τότε θα είναι το φαβορί για κατάληψη της 2ης θέσης.

Το πόσο αδίκησε τον εαυτό της η ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα αποδεικνύεται μέσα από διάφορα στατιστικά. Το γεγονός ότι δεν έχασε από Απόλλωνα και ΑΠΟΕΛ σε εφτά παιχνίδια είναι το πρώτο. Το δεύτερο είναι ότι οι κιτρινοπράσινοι αγωνίζονταν με παίχτη λιγότερο στους δυο από τους προαναφερθέντες αγώνες. Κι’ όμως, αντέδρασαν, σκόραραν και πήραν το ζητούμενο.

Το πρόσφατο παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ η ΑΕΚ αγωνίστηκε από το 60’ με παίχτη λιγότερο και έξι λεπτά μετά ο Γκονζάλες πέτυχε το νικητήριο τέρμα (1-0).

Το έκανε και στο Τσίρειο κόντρα στον Απόλλωνα και κάτω από πολύ πιο δύσκολες συνθήκες. Αναφερόμαστε στο ισόπαλο 3-3, όταν η ομάδα της Λάρνακας αγωνιζόταν με 10 από το 47’ λόγω αποβολής του Γκαρσία και ενώ το σκορ ήταν στο 2-1 για τους γηπεδούχους.

Ο Γιάννου ισοφάρισε σε 2-2, αλλά ο Απόλλωνας πήρε εκ νέου προβάδισμα με 3-2, όμως, ο Τρουγιόλς στις καθυστερήσεις σκόραρε και χάρισε το βαθμό στην ομάδα του.