Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ, σκληρό καρύδι η Νέα Σαλαμίνα

ΑΕΚ και Νέα Σαλαμίνα έμειναν στο 1-1 (4/5) στο παιχνίδι που έγινε στην ‘’ΑΕΚ Αρένα’’ για την 8η αγωνιστική της Β’ φάσης του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Τιάγκο στο 3’, ισοφάρισε ο Γιάννου στο 58’ για την ΑΕΚ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ αφού ο Τιάγκο στο 3’ εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας της ΑΕΚ και απέναντι από τον Τόνιο δε λάθεψε και έκανε το 0-1. Αμέσως οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και θέλησαν να βρουν την ισοφάριση.

Με κύριο δράστη τον Φλοριάν αλλά και με κινητικούς τους Σάστρε και Λαρένα, το συγκρότημα του Ιδιάκεθ έψαχνε με κάθε τρόπο το γκολ όμως πότε ο εκπληκτικός Βεσελόφσκι πότε η αστοχία τους κρατούσαν τον δείκτη του σκορ στο 0-1.

Αυτή ήταν και η εικόνα των πρώτων 45’ αφού οι γηπεδούχοι γυρόφερναν τη μπάλα έξω από την περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, ενώ με τη σειρά τους οι ερυθρόλευκοι θέλησαν δια μέσου των αντεπιθέσεων να καταστούν επικίνδυνοι, όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε. Η φάση του 34’ βρήκε τον Σάστρε να πιάνει ένα συρτό σουτ, όμως ο Βεσελόφσκι με εντυπωσιακή επέμβαση του είπε ‘’όχι’’. Με αυτά και με αυτά το σφύριγμα του Βασίλη Δημητρίου για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ και τη Νέα Σαλαμίνα στο 0-1.

Η έναρξη του δεύτερου μέρους δεν έφερε αλλαγές για τους δύο μονομάχους ενώ στο 52’ οι φιλοξενούμενοι του Σάββα Πουρσαϊτίδη άγγιξαν το 0-2 με τον Τόνιο να αρνείται το τέρμα στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κίνγκσλεϊ.

Στο 58’ η ΑΕΚ έμελλε να ισοφαρίσει καθώς το κόρνερ του Λαρένα βρήκε τον Γιάννου πιο ψηλά από όλους και με δυνατή κεφαλιά το 1-1 ήταν γεγονός.

Οι ερυθρόλευκοι επιχείρησαν να αντιδράσουν και στο 63’ έχασε μεγάλη φάση με τον Κίνγκσλεϊ να πιάνει το πλασέ εντός περιοχής όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έφυγε λίγο έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα είχαμε την αναγκαστική αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα αφού ο Γκολομπάρτ πέρασε εκτός και τη θέση του πήρε ο Χριστοφόρου.

Στη συνέχεια είχαμε αλλαγές τόσο εσωτερικές όσο και εξωτερικές για τις δύο ομάδες, το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και τα πάντα ήταν ανοιχτά.

Στο 77’ ο Φλοριάν από κοντά έχασε κραυγαλέα φάση για λογαριασμό των γηπεδούχων όμως το πλασέ του έφυγε έξω και το 1-1 παρέμεινε. Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων όσο περνούσαν τα λεπτά και έψαχνε το γκολ της ανατροπής.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το ισόπαλο σκορ, οι κιτρινοπράσινοι ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν και έτσι το τελικό σφύριγμα του Βασίλη Δημητρίου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (1-1).

Η Νέα Σαλαμίνα παρέμεινε αήττητη σε τέσσερα ματς πρωταθλήματος κόντρα στην ΑΕΚ ενώ οι παίκτες του Ιδιάκεθ έχασαν και τις τελευταίες μαθηματικές ελπίδες που διατηρούσαν για τον τίτλο. Μείωσαν όμως στο -2 από το δεύτερο σκαλοπάτι της βαθμολογίας και τον Απόλλωνα.

Δείτε εδώ την εξέλιξη που είχε το παιχνίδι.