Μεγάλο παιχνίδι στην Λεμεσό με νικήτρια την "ευρωπαία" ΑΕΛ

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι με πέντε τέρματα και πολλές φάσεις η ΑΕΛ κέρδισε την Ομόνοια με 3-2 στο Τσίρειο και σφράγισε επίσημα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Δύο γκολ για την ομάδα της Λεμεσού πέτυχε ο Χουράδο και ένα ο Μακρής. Για τους πράσινους σκόραραν οι Μόντες και Ραμίρζ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα

Αρκετά καλά άρχισε ο αγώνας στην Λεμεσό ανάμεσα στην ΑΕΛ και την Ομόνοια. Μάλιστα στο 8 λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο να ανοίξουν το σκορ. Ο Μάτ Ντάρμπισαϊαρ έπιασε την κεφαλιά από πολύ κοντά όμως ο Βοζίνια έκανε εξαιρετική απόκρουση διατηρώντας το 0-0.

Στο 27 του αγώνα η ΑΕΛ στην πρώτη της καλή ευκαρία πήρε προβάδισμα στο σκορ όταν ο Χουράδο σούταρε από μακρινή απόσταση, η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού της Ομόνοιας, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Μεχίας για το 1-0. Στην αμέσως επόμενη φάση οι γαλαζοκίτρινοι θα μπορούσαν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων όμως ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας απέκρουσε  τετ-α-τετ του Χουράδο.

Η ΑΕΛ μετά και το τέρμα που πέτυχε ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της και συνέχισε να χάνει ευκαιρίες. Στο 33 ο Ντα Σίλβα έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μεχίας μετά από εκτέλεση φάουλ.

Ακολούθως οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν με σουτ του Κολοβού χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα καθώς ο Βοζίνια μπλόκαρε σταθερά. Στο 40 είχαμε ακόμα μια φάση όμως η κεφαλιά του Λαφράνς ήταν χλιαρή και μπλόκαρε εύκολα ο κίπερ των πρασίνων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά από την Ομόνοια και με πέναλτι που κέρδισε Μακρής σε ανατροπή από τον Μεχίας έκανε το 2-0. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χουράδο ο οποίος πέτυχε το δεύτερο του τέρμα στον αγώνα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή έψαξαν για τρίτο τέρμα και τα κατάφεραν στο 53'. Ο Μακρής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μεχίας παίρνοντας το «ριμπάουντ» μετά την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα της Ομόνοιας σε σουτ του Χουράδο.

Στο 59' εκτός περιοχής σουτ από τον Ζντραβκόβσκι όμως μπλόκαρε ο Μεχίας κρατώντας το 3-0 σε ένα διάστημα όπου η ομάδα της Λεμεσό πίεσε αρκετά και σκόραρε δύο φορές. Στο 64' είχαμε την ωραία ενέργεια του Μόντες, το σουτ όμως που έκανε σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Βοζίνια.

Στο 71 του αγώνα η Ομόνοια που πήρε μέτρα στον αγώνα μείωσε σε 1-3 με αυτογκόλ του Ντόσα Τζούνιορ. Μάλιστα οι πράσινοι σκόραραν εκ νέου και μείωσαν περισσότερο. Ο Κολοβός από πλάγια στην περιοχή της ΑΕΛ, έδωσε στον Ραμίρεζ ο οποίος με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-3 για την ομάδα του.

Στο 76 η ΑΕΛ απάντησε με ευκαιρία όμως ο Μυτίδης έστειλε την μπάλα άουτ από καλή θέση. Δύο λεπτά μετά η Ομόνοια θα μπορούσε να έφερνε τον αγώνα στα ίσια αλλά ο Μόντες από πολύ καλή θέση στην περιοχή της ΑΕΛ έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Ακολούθησαν δύο καλές στιγμές για την ΑΕΛ αρχικά με σουτ του Ντα Σίλβα το οποίο απέκρουσε ο Μεχίας και στο 81 η κεφαλιά του Ντόσα ήταν άστοχη. Δύο λεπτά μετά είχαμε νέα καλή στιγμή αυτή την φορά για το τριφύλλι. Σουτ του Ραμίρες από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Βοζίνια.