Τεράστιο διπλό για την Αλκή

Σπουδαίας σημασίας διπλό πήρε η Αλκή στο Μακάρειο κόντρα στη Δόξα. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 0-1 χάρη στο γκολ του Ιβάν Κάρλος στο πρώτο ημίχρονο, έφτασε τους 32 βαθμούς και ξέφυγε στο +3 από τη σημερινή της αντίπαλο και την ΕΝΠ που κέρδισε τον Ερμή.

Δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα η Δόξα με τους γηπεδούχους να έχουν δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Λουίς Κάρλος και τον Μπόλιεβιτς με τον Πάρντο να αποκρούει εντυπωσιακά και στις δύο περιπτώσεις. Στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι η Αλκή έχασε κάποιες ευκαιρίες αλλά το 0-0 παρέμεινε. Το παιχνίδι έδειχνε να οδηγείτε προς το 0-0 αλλά τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου η Αλκή προηγήθηκε στο σκορ με τον Ιβάν Κάρλος. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων μετά από σύγχυση που έγινε στη περιοχή της Δόξας κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Έτσι η Αλκή πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα όπως ήταν λογικό μπήκε για να πιέσει έχασε κάποιες ευκαιρίες κυρίως με στημένες φάσεις χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει για να ισοφαρίσει. Η Αλκή αμυνόταν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο πιέστηκε αλλά άντεξε και πήρε τη μεγάλη νίκη που της δίνει βαθιά βαθμολογική ανάσα και πέρασε την αντίπαλο της στην βαθμολογία. Αντίθετα η Δόξα έχασε την ευκαιρία να κάνει το μεγαλύτερο βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία και μπήκε σε περιπέτειες