Μία νίκη όλο άγχος για τη Δόξα

Η Δόξα ήταν η νικήτρια του αγώνα στο Μακάρειο στάδιο στην προτελευταία αγωνιστική με αντίπαλο τον Ερμή. Η ομάδα της Κατωκοπιάς που με αυτό το τρίποντο έφτασε στους 32 βαθμούς και πάνω από την Ένωση όπως ακριβώς ήταν η βαθμολογία, αφού στην ισοβαθμία κερδίζει η ομάδα της Κατωκοπιάς. Μία αγχωτική νίκη για τους Κατωκοπίτες που στην επόμενη και τελευταία αγωνιστική θα φιλοξενηθούν από την Ανόρθωση.

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο που ανήκε στον Ερμή, η Δόξα έλεγχε πλήρως τον αγώνα μέχρι το 90', ενώ φαινόταν στο β' μέρος ότι έπαιζε κάπως νευρικά και με άγχος, αφού έψαχνε ένα δεύτερο γκολ που θα της απλοποιούσε τα πράγματα.

Στο 18' του αγώνα μετά από όμορφη κίνηση από τον Χατζηβασίλη που κουβάλησε την μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι με τον Λουίς Κάρλος να σκοράρει ανενόχλητος με κοντινό πλασέ. Πολλές οι καλές ευκαιρίες για την ομάδα της Κατωκοπιάς, έβγαλε μάτια η φάση του Ερμή στο 65’ με Λύτρα.

Ο Μπουλά έκανε την κάθετη πάσα στον νεαρό άσσο του Ερμή με τον Γκρεμπσλ να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ, σε μία φάση που οι «φτεροπόδαροι» μπορούσαν για την ισοφάριση. Στο 81’ ο Νεκτάριος Αλεξάνδρου έκανε την σέντρα όμως οι ποδοσφαιριστές της Δόξας δεν μπορούν να τελειώσουν τον αγώνα που ήταν εκείνη την ώρα σε κοντινή απόσταση από το τέρμα.

Η τελευταία φάση του 90λεπτου σημαδεύτηκε με φωνές και διαμαρτυρίες από πλευράς Δόξας και τον κ. Χ’’Λούκα να τα λέει έντονα στους βοηθούς διαιτητές. Στο 84’ σημειώθηκε το 2-0 για τη Δόξα, από αυτογκόλ, όμως ο διαιτητής το ακύρωσε λανθασμένα, αφού ήταν στην ιδέα ότι το σημείωσε ο Παβλοβ, ο οποίος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

ΤΕΛΙΚΟ: ΔΟΞΑ-Ερμής 1-0

85' Ποδοσφαιριστής του Ερμή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας, όμως λανθασμένα ακυρώθηκε, γι' αυτό και ήρθαν έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Δόξας

81' Ο Αλεξάνδρου έκανε την σέντρα όμως οι ποδοσφαιριστές της Δόξας δεν μπορούν να τελειώσουν τον αγώνα

74' Νέα βολίδα από τον Παπαφώτη, η μπάλα αρκετά πάνω από την εστία του Ερμή

Μεγάλη απόκρουση του Φιρινίδη σε μία βολίδα από τον Παπαφώτη

65' Καλή στιγμή για τον Ερμή, με το σουτ του Μπουλά να κοντράρει στον τερματοφύλακα της Δόξας

59' Νέο σουτ από πλευράς Δόξας με τον Νεκτάριο Αλεξάνδρου να βρίσκει το χώρο, η μπάλα όμως πήρε ύψος

56' Δυνατό σουτ του Μπόλιεβιτς, η μπάλα πάνω από την εστία του Ερμή

54' Κίτρινη κάρτα στον Ζατλ

51' Νέα κεφαλιά από τον Ζατλ, μακριά από την εστία του Γκρεμπσλ

50' Σκαστή κεφαλιά από τον Ζατλ

48' Άστοχο πλασέ από τον Λούις Κάρλος

Έναρξη β' ημιχρόνου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ Δόξα-Ερμής 1-0

45' Κίτρινη κάρτα στον Μπόλιεβιτς

39' Ο Μπανούσης αποκρούει πάνω στη γραμμή ένα σίγουρο γκολ για τη Δόξα

23'  Ο Περέιρα βρίσκει τον Χατζηβασίλη στην περιοχή με τον δεύτερο να κάνει το πλασέ, όμως αστοχεί

21' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή με ένα δυνατό σουτ του Ψάλτη - Ο άσσος του Ερμή έπιασε ένα δυνατό γεμάτο σουτ με τον Γκρεμπσλ να απογειώνεται και να στέλνει σε κόρνερ

18' ΓΚΟΛ και 1-0 η Δόξα με τον Λούις Κάρλος

13' Ο Ερμής πατάει καλύτερα από τη Δόξα, ο Μπουλά είναι αρκετά ενεργός στο παιχνίδι, μένει να δούμε τι κατάληξη θα έχει και αν οι "φτεροπόδαροι" τα καταφέρουν για το γκολ

6' Κίτρινη κάρτα στον Τίνγκου

5' Πρώτη φάση στο παιχνίδι για τον Ερμή με τον Μακρίεβ να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τον Γκρεμπσλ να αποκρούει

1' Έναρξη αγώνα

Δόξα: Γκρεμσλ, Περέιρα, Μουχτάρης, Τίνκου, Λουίς Κάρλος, Μπατίν, Μπόλιεβιτς, Χατζηβασίλης, Αλεξάνδρου, Ζατλ, Νελσίνιο

Ερμής: Φιρινίδης, Ταραλίδης, Κατσαιτής, Πηλέας, Μακρίεφ, Ψάλτης, Κουατσίκα, Λαγός, Μπανούσης, Μπουλά, Γεωργίου