Σημαντικό βήμα παραμονής με γκολάρα Κάρλος

Η Αλκή κέρδισε την Ανόρθωση (12/5) με 1-0 και πήρε σημαντικό τρίποντο ενόψει της μάχης που κάνει για παραμονή στην Α’ Κατηγορία. Σκόρερ ο Φλόρες στο 65’ με ένα πανέμορφο πλασέ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Το παιχνίδι άρχισε και έδειξαν με το καλημέρα οι δύο ομάδες πως θα έδιδαν ένα καλό ρυθμό. Ανοιχτές άμυνες, η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω συνεχώς αν και δεν είχαμε με συχνότητα μεγάλες ευκαιρίες. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Ντούρις απέφυγε τον Πάρντο και από πλάγια δεν βρήκε στόχο με αποτέλεσμα να παραμείνει το 0-0. Η επόμενη μεγάλη φάση ήταν για τους φιλοξενούμενους πάλι και συγκεκριμένα στο 18’ όταν με πρωταγωνιστή και πάλι τον Ντούρις είχαμε κλασσική στιγμή. Ο Σλοβάκος φορ της Κυρίας απέναντι από τον Πάρντο έκανε το πλασέ με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Αλκή και Ανόρθωση τα χαλούσαν στις τελικές πάσες όμως είχαν βάλει ταχύτητα στο παιχνίδι και με κύριο εκφραστή τον Μπελαμεϊρί οι γηπεδούχοι απώλεσαν κάποιες καλές στιγμές. Πότε ο Ουζόχο, πότε η αστοχία τους άφηνε το σκορ στο 0-0.

Από την άλλη το συγκρότημα του Στρέπελ έχασε και αυτό τις δικές του καλές στιγμές, απείλησε αλλά δεν έβρισκε στόχο.

Με αυτά και με αυτά, αν συνυπολογίσει κανείς ότι ο ρυθμός στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους έπεσε τότε φυσιολογικά το σφύριγμα του Νικόλα Νεοκλέους για το τέλος των πρώτων 45’ βρήκε Αλκή και Ανόρθωση στο 0-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (το οποίο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές) έφερε κλασσική ευκαιρία για την ομάδα του Κώστα Σακκά όμως ο αφύλακτος Κυπριανού μέσα από τη μικρή περιοχή αστόχησε με το κεφάλι.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, έχασαν ακόμη μια ξεκάθαρη στιγμή στο 59’ με τον πιο δραστήριο τους παίκτη (Μπελαμεϊρί), και τελικά το γκολ ήρθε στο 65’ με τον Κάρλος να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ με το δεξί και να κερδίζει τον Ουζόχο για το 1-0.

Μια εξέλιξη η οποία κρίνεται ως δίκαιη με την εικόνα τουλάχιστον του δευτέρου μέρους όπου η Αλκή μπήκε πιο δυνατά και ήταν πιο επιθετική από την Ανόρθωση.

Τα λεπτά κυλούσαν, ήρθαν οι εσωτερικές και εξωτερικές αλλαγές των δύο τεχνικών με σκοπό οι μεν να κρατήσουν το προβάδισμα, οι δε να ισοφαρίσουν και να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

Οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο επιθετικοί προς το τέλος του αγώνα, κάποιοι νεαροί Κύπριοι πήραν τη δική τους ευκαιρία και έπαιξαν στο παιχνίδι όμως τίποτα δεν άλλαξε.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε την Αλκή νικήτρια με 1-0, έφτασε στους 35 βαθμούς και πλέον θα τα παίξει όλα για όλα στη τελευταία αγωνιστική εκτός έδρας κόντρα στην ΕΝΠ για να παραμείνει στην κατηγορία.

Ακόμη και με ισοπαλία η ομάδα του Κώστα Σακκά στο παιχνίδι αυτό θα εξαργυρώσει την προσπάθεια της με παραμονή, ενώ από την άλλη η Ανόρθωση προσπάθησε να κερδίσει το παιχνίδι, είχε και πολλές απουσίες και στο τέλος δεν τα κατάφερε. Η Κυρία κλείνει τη φετινή χρονιά κόντρα στη Δόξα.

Αλκή: Πάρντο, Σερφά, Γκαντάτσια, Ιβάν Κάρλος (Ηλία 87'), Μπελαμεϊρί, Σταυρινός (Τριμπό 65'), Σπόλιαριτς, Τραϊτσέφσκι, Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν

Ανόρθωση: Ουζόχο, Κοφί, Σίντεφελντ, Ράγιος, Ντούρις, Οικονομίδης, Πράνιτς (Κώστα 85'), Ιωάννου, Φιλίππου (Νικολάου 80'), Κωνσταντίνου (Γεωργαλλίδης 61'), Στεφανέλι