Με τεσσάρα το τελείωσε όπως... ήθελε!

Με τον καλύτερο τρόπο ο ΑΠΟΕΛ ολοκλήρωσε τη χρονιά στο φετινό πρωτάθλημα. Ο πρωταθλητής ΑΠΟΕΛ κέρδισε άνετα την ΑΕΛ με 4-0 στο ΓΣΠ, ανανεώνοντας το ραντεβού τους για τον μεγάλο τελικό κυπέλλου της Τετάρτης. Οι "γαλαζοκίτρινοι" έκλεισαν τη χρονιά με 70 βαθμούς στο σύνολο, ενώ ξεπέρασαν τον Απόλλωνα στα γκολ υπερ, έχοντας την καλύτερη επιθετική γραμμή για φέτος με 66 γκολ. Δύο γκολ ο Μπέζιακ στην σημερινή τελευταία αναμέτρηση, ένα ο Αλωνεύτης και ένα ο Μπάλογκ. Άρχισε και έκλεισε τη χρονιά με νίκη ο ΑΠΟΕΛ, έχοντας το ιδανικότερο φινάλε για το 28ο πρωτάθλημα των "γαλαζοκιτρίνων".

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Με τον ΑΠΟΕΛ μπροστά στο σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ένα παιχνίδι που απείχε 90 λεπτά από τη φιέστα του πρωταθλητή ΑΠΟΕΛ.

Ήταν ένα ισορροπημένο πρώτο 45λεπτο για τις δύο ομάδες, ο ΑΠΟΕΛ όμως ήταν αυτός που ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ μετά από εξαιρετική ενέργεια από τον Εφραίμ και τον Μπέζιακ να σημειώνει το 1-0.

Η ΑΕΛ έφτασε κοντά στο γκολ δύο φορές μετά από ενέργειες του Αντόνια και του Λεάντρο Σίλβα, όμως από τη μία η αστοχία και από την άλλη ο Ρομό, δεν επέστρεψαν να συμβεί κάτι τέτοιο. Και οι δύο ομάδες ήθελαν να κλείσουν τη χρονιά με νίκη, όμως για την ώρα το προβάδισμα το είχε ο ΑΠΟΕΛ. Ο Γιώργος Εφραίμ ήταν από τους ποδοσφαιριστές που ξεχώρισε σε αυτό το πρώτο μέρος, ήταν αρκετά κινητικός, ενώ το μισό γκολ του Μπέζιακ, ανήκει σε αυτόν. Ένας ποδοσφαιριστής που είχε έξι μήνες να πάρει φανέλα βασικού.

Καταιγισμός και άλλα τρία γκολ

Ο Ντούσαν Κέρκεζ έριξε στο παιχνίδι τον Χουράδο για να σκοράρει ένα γκολ για την ΑΕΛ όμως δεν τα κατάφερε, με τον ΑΠΟΕΛ να είναι καταιγιστικός στη συνέχεια και να πετυχαίνει άλλα τρία γκολ. Ο Μπέζιακ σημείωσε το δεύτερο γκολ, το τρίτο ο Στάθης Αλωνεύτης σε πέναλτι που είχε κερδίσει ο ίδιος και τον τέταρτο ο Μπάλογκ, σ’ ένα γκολ που είχε επίσης συμβολή ο Γιώργος Εφραίμ.

Η χρονιά έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για τους πρωταθλητές, που στρέφουν τώρα την προσοχή τους στο νταμπλ και τον αγώνα της Τετάρτης, με την ίδια αντίπαλο.

ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Μερκής (71’ Καλογήρου), Πολυκάρπου, Κασίνι, Φακινέτι, Ζαχίντ (55’ Μοράις), Αρτυματάς, Αλωνεύτης, Εφραίμ, Μπέζιακ (75’ Αρτεμίου), Μπάλογκ

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Κυριάκου, Γκοντάλ, Γκαστανιάγα (46΄ Ζντραβκόφσκι), Γουίλερ (59’ Μιχαηλίδης), Λεάντρο, Φιντέλις, Τζαρσίνιο, Αγκάνοβιτς, Γερολέμου, Μυτίδης (59’ Χουράδο)