Σαν ''σίφουνας'' από τη Λάρνακα και παρέμεινε στα μεγάλα σαλόνια

Η Δόξα κέρδισε την Ανόρθωση με 0-3 μέσα στο ‘’Αντώνης Παπαδόπουλος’’ και παρέμεινε στην πρώτη κατηγορία. Μπατίν (35’), Μουκτάρης (55’) και Παβλόφ (82’) τα γκολ των φιλοξενούμενων.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και δεν είχε καλό ρυθμό. Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και είχαμε κάποιες καλές προϋποθέσεις ευκαιρίας και τίποτα περισσότερο. Και αφού οι άμυνες κρατούσαν καλά και επιθετικά δεν είχαν και ιδιαίτερη φαντασία οι δύο μονομάχοι, μετά το πρώτο ημίωρο το ματς άνοιξε για τα καλά.

Στο 33’ ο Ντούρις έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς με κοντινή κεφαλιά δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκρεμσλ ενώ στο 35’ ο Μπατίν με τον ίδιο τρόπο κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Δημητρίου για το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο Στεφανέλι σημάδεψε το δοκάρι της εστίας της Δόξας και στο 42’ ο Κάρλος μετά από ατομική ενέργεια δεν πλάσαρε εύστοχα. Με αυτά και με αυτά, με ένα πρώτο ημίχρονο να μυρίζει παιχνίδι μετά το πρώτο 30λεπτο, το σφύριγμα του Λεόντιου Τράττου για την ανάπαυλα βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει, να δείξει μια πιο επιθετική εικόνα αλλά η Δόξα ήταν αυτή που στο 55’ με κοντινή προβολή του Μουκτάρη πήρε προβάδισμα δύο γκολ (0-2). Ισχυρό προβάδισμα δηλαδή για το συγκρότημα του Λούκα Χατζηλούκα που έβλεπε τα δεδομένα να κυλάνε υπέρ του. Από την άλλη οι παίκτες του Στρέπελ χωρίς άγχος προσπάθησαν να σκοράρουν ένα γκολ για να μπουν ξανά στο παιχνίδι αλλά δεν ήταν εύκολο.

Τα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τα υπέρ τους δεδομένα, πρόσεξαν τα μετόπισθεν και η Κυρία από την άλλη όσο και αν ήθελε δεν κατάφερνε να φτιάξει καλές ευκαιρίες και να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Γκρεμσλ.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το τελικό σκορ θα ήταν το 0-2 ήρθε ο Παβλόφ στο 82’ να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Δόξας αφού από κοντά με τακουνάκι κέρδισε τον Δημητρίου για να γράψει το 0-3.

Χωρίς κάτι ιδιαίτερο μέχρι το φινάλε, αφού όλα είχαν κριθεί, το τελικό σφύριγμα του ρεφ της αναμέτρησης βρήκε τη Δόξα να παίρνει τη νίκη – παραμονή στην πρώτη κατηγορία και την Ανόρθωση να τελειώνει μια εφιαλτική χρονιά και να βάζει πλώρη για επιτυχίες με τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Ανόρθωση: Δημητρίου, Σίλντενφελντ, Παναγιώτου, Στρούνα (46΄ Φιλίππου), Κοφί, Οικονομίδης (77΄ Γεωργαλλίδης), Ιωάννου, Πράνιτς (90' Νικολάου), Ράγιος, Στεφανέλι, Ντούρις

Δόξα: Γκρεμσλ, Περέιρα, Μουκτάρης, Κάρλος, Μπατίν (62΄ Παβλόφ, 88΄ Ζατλ), Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Χατζηβασίλης (79΄ Παπαφώτης), Αλεξάνδρου, Σωτηρίου, Μιτρέα