ΑΠΟΕΛ – Πάφος 0-0: «Χ»αμένοι... και οι δύο!

Ισοπαλία που δεν ήθελε κανείς στο ΓΣΠ. ΑΠΟΕΛ και Πάφος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 με τον ΑΠΟΕΛ να ανεβαίνει στους 61 βαθμούς. Στο +4 από την ΑΕΚ, ωστόσο σπατάλησε την ευκαιρία να αποσπαστεί στο +6. Η Πάφος δεν κατάφερε να μειώσει την απόσταση από την κορυφή που ανέβηκε στους 52 βαθμούς. Στο -9 από την κορυφή.

Θυμηθείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Σε ένα παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες αναλώθηκαν περισσότερο σε μάχες, δύναμη, πάθος και ένταση. Ελάχιστες οι καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες. Πολλά λάθη, ατομικά, που δεν έδωσαν το δικαίωμα στο παιχνίδι να πάρει έναν καλύτερο ρυθμό. Παιχνίδι τακτικής από Μιλόγεβιτς και Μπεργκ, που στο τέλος είδαν τις ομάδες τους να παίρνουν μονάχα ένα βαθμό...

Το ματς:

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση, με την Πάφο να έχει την πρώτη καλή στιγμή. Στο 19’ σε διαγώνιο σουτ του Ζάιρο, ο Μπέλετς έδιωξε σε κόρνερ. Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε καθώς δύο λεπτά μετά, σε μια παρόμοια φάση βρέθηκε ο Δώνης σε πλεονεκτική θέση με το σουτ του να μην απειλεί όμως ιδιαίτερα τον Ίβουσιτς.

Αρκετά λάθη και μονομαχίες είχε το επόμενο διάστημα στο α’ ημίχρονο με τον ΑΠΟΕΛ να έχει δύο τελικές του Κβιλιτάια (43’, 44’) όπου δεν δυσκόλεψαν ιδιαίτερα τον Ίβουσιτς. Στο 45’ ο Βαλακάρι από ωραία ατομική ενέργεια του Μπρούνο Φελίπε από τα αριστερά, έκανε το πλασέ με τον Φεράρι να απομακρύνει.

Μια κεφαλιά του Κρέσπο στο 45+1’ που ανάγκασε τον Μπάιριτς να απομακρύνει, ότι καλύτερο για τον ΑΠΟΕΛ στο α’ ημίχρονο.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Μιλόγεβιτς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Μακέντα και Μαρκίνιος. Το παιχνίδι ωστόσο δεν είχε καλό ρυθμό. Η Πάφος είχε μια μίνι πολιορκία στο 60’ χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά ο Μπέλετς. Στο 66’ καταγράφηκε η πρώτη στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ στην επανάληψη σε σουτ του Μαρκίνιος που δεν βρήκε στόχο.

Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν διάθεση, υστέρησαν όμως στην τελική προσπάθεια. Στο 75’ ένα μακρινό σουτ του Ντάλσιο (αποχώρησε στη συνέχεια) ανησύχησε για λίγο τον Ίβουσιτς. Στο 83' ο Σαρφό πρόλαβε και έδιωξε προτού η μπάλα φτάσει στον Βαλακάρι που περίμενε ανενόχλητος την πάσα του Μπρούνο και έτσι μέχρι τέλους το σκορ δεν άλλαξε, με τον Μπεργκ να κάνει μια αλλαγή και αυτή στο 90+2'...

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Καρώ, Φεράρι, Νταουσβίλι (46’ Μαρκίνιος), Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια, Κρέσπο, Σούσιτς, Ντάλσιο (80’ Ντογκαλά), Σαρφό, Δώνης (46’ Μακέντα)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Τζιαμάς

Πάφος: Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Ζάιρο, Δημητρίου, Τάνκοβιτς (90+2' Χέσταντ), Βαλακάρι, Μπρούνο, Ντράγκομιρ, Μπάιριτς

Στον πάγκο: Άντος, Μαΐχροβιτς, Μπετανκόρ, Ικόκο, Αμπντουραχίμι, Ζουνίνιο, Μιχαήλ, Ναμ, Ταβάρες