Αέρας κορυφής με τον συνήθη ύποπτο!

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 1-0 της Καρμιώτισσας, σε ένα παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής στον Β’ όμιλο για την Β’ φάση του πρωταθλήματος.

Οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν 4 γκολ, σωστά μέτρησε μόνο το 1 και ο «χρυσός σκόρερ» ήταν ο Ντορεγκαράι με κοντινή προβολή στο 22’. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με δέκα το παιχνίδι λόγω αποβολής του Λουκίλι με απευθείας κόκκινη στο 80’.

Η Νέα Σαλαμίνα έφτασε τους 45 βαθμούς, παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου ενώ η Καρμιώτισσα έχει 30. Αν κερδίσει η Δόξα αύριο (8/4) τον Ακρίτα εκτός έδρας, θα φτάσει και αυτή τους 30 βαθμούς.

Την επόμενη αγωνιστική οι γηπεδούχοι θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την ΕΝΠ, ο σύλλογος των Πολεμιδιών θα υποδεχθεί την ΑΕΛ.

Το Sportime σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα και όλα όσα έγιναν στο «Αμμόχωστος».

Οι αρχικές εντεκάδες και οι αλλαγές που έγιναν:

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο (83' Μάτζεκ), Τσίκο (88' Τολεμές), Κουμουρής (88' Φελίπε), Καρλίτος (84' Τιάγκο), Ντορεγκαράι, Λεούκο, Μαργκάσα (71' Φράγκος), Οφόρι.

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Σελούτσκα, Μαλόνε, Ελ Αλουχί (66' Κουλιμπαλί), Καλτσάς (54' Ντούμπια), Κραντινάρου, Αγγελή, Μπεν Σαλάμ (66' Νεοφύτου), Γκαστανάγια, Γκράβενμπεργκ (82' Ντούρις), Λουκίλι.

Το Live:

- Τέλος στο παιχνίδι. 1-0 το τελικό αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους χάρης στο γκολ του Ντορεγκαράι στο 22ο λεπτό. 7-8 οι τελικές, 2-2 στον στόχο, από 6 κόρνερ και 56%-44% το ποσοστό κατοχής.

90' Πέντε τα λεπτά του έξτρα χρόνου

88' Έξω οι Τσίκο και Κουμουρής, μέσα οι Τολεμές και Φελίπε για τη Νέα Σαλαμίνα

VAR και αποβολή δέκα λεπτά πριν το φινάλε!

86' Ακυρώνεται και άλλο γκολ της Νέας Σαλαμίνας, ήταν σε θέση οφσάιντ ο σκόρερ Τσίκο Μπάντζα

83' Τιάγκο και Μάτζεκ μέσα για τη Νέα Σαλαμίνα, έξω οι Καρλίτος και Μιγκελίτο

82' Ντούρις μέσα, έξω ο Γκράβενμπεργκ για την Καρμιώτισσα

80' Με δέκα θα ολοκληρώσει τον αγώνα η φιλοξενούμενη ομάδα

78' Ελέγχεται πιθανότητα κόκκινης κάρτας στον Λουκίλι γιατί έριξε την μπάλα με δύναμη στο πρόσωπο του Καρλίτος. Ο Κουμή είδε την φάση στο OFR και αποφάσισε να αποβάλει τον Μαροκινό άσο της Καρμιώτισσας

76' Σουτ του Λουκίλι, μαζεύει εύκολα ο Μελίσσας

72' Άστοχο σουτ από τον Γκράβενμπεργκ

71' Έξω ο Μαργκάσα, μέσα ο Φράγκος για τη Νέα Σαλαμίνα

67' Νέο κόρνερ για την Καρμιώτισσα. Διώχνει ο Οφόρι με κεφαλιά

66' Μέσα οι Κουλιμπαλί και Νεοφύτου, έξω οι Ελ Αλουχί και Μπεν Σαλάμ

66' Ο Λουκίλι έπιασε ένα δυνατό σουτ, δύσκολα σε κόρνερ ο Μελίσσας

65' Κίτρινη στον Αγγελή για φάουλ στον Τσίκο

64' Αδύναμο πλασέ του Γκράβενμπεργκ, μαζεύει ο Μελίσσας

63' Σουτ του Μαργκάσα, έξω η μπάλα

56' Κίτρινη στον Γκράβενμπεργκ για διαμαρτυρίες

54' Έξω ο Καλτσάς, μέσα ο Ντούμπια για την Καρμιώτισσα

52' Γκολ για τη Νέα Σαλαμίνα και 2-0! Ο Μαργκάσα εκτέλεσε το φάουλ με τον Τσίκο να σκοράρει πιάνοντας την κεφαλιά. Θα ελεγχθεί για οφσάιντ η φάση. Τελικά ακυρώνεται το γκολ του μεσοεπιθετικού των γηπεδούχων, στο 1-0 ξανά η αναμέτρηση

52' Παραμένει το 1-0 για τη Νέα Σαλαμίνα

46' Ξεκινά το 2ο μέρος, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

- 4 με 6 οι τελικές, 2-1 στον στόχο. 1-1 τα κόρνερ, 535-47% η κατοχή. Αυτά είναι τα στατιστικά στο πρώτο 45λεπτο

- Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. 1-0 μπροστά η Νέα Σαλαμίνα

45+4' Σελούτσκα με τη μία το σουτ, άστοχος ο άσος της Καρμιώτισσας

45+3' Δυνατό σουτ από τον Λουκίλι, διώχνει σε κόρνερ ο Μελίσσας

45' Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος

44' Σουτ του Κουμούρη, λίγο πάνω από την εστία η μπάλα

43' Σουτ από τον Γκράβενμπεργκ, έξω η μπάλα

40' Η Νέα Σαλαμίνα ελέγχει το ματς, κερδίζει με 1-0 την Καρμιώτισσα

33' Σουτ από τον Γκράβενμπεργκ, έξω η μπάλα

27' Νέα δεδομένα, σε άλλο ένα παιχνίδι μπροστά στο σκορ η Νέα Σαλαμίνα

Όχι από VAR σε γκολ, όχι από VAR και σε πέναλτι!

22' Γκολ για τη Νέα Σαλαμίνα! Τώρα θα μετρήσει το τέρμα, το 11ο του Ντορεγκαράι. Ο Λέουκο έκανε το γύρισμα, από κοντά ο Αργεντίνος σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

20' Στο 0-0 η αναμέτρηση με το ακυρωθέν γκολ και το ακυρωθέν πέναλτι να ξεχωρίζουν

- Παίρνει πίσω το πέναλτι ο διαιτητής μέσω OFR

15' Πέναλτι για την Καρμιώτισσα!

-  Ακυρώνεται το γκολ, παραμένει το 0-0

- Θα ελεγχθεί η φάση από το VAR για πιθανότητα οφσάιντ

12' 1-0 για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Ντορεγκαράι να φτάνει τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα! Εξαιρετική κάθετη από τον Μιγκελίτο, τελείωσε την φάση υποδειγματικά ο Αργεντίνος.

11' Κεφαλιά του Λουκίλι, έξω η μπάλα

9' Παραμένει το 0-0 στον αγώνα

2' Σουτ από τον Οφόρι, έξω η μπάλα

1' Έναρξη στην αναμέτρηση

16:58 Είσοδος των δύο ομάδων και των διαιτητών στον αγωνιστικό χώρο

16:45 Ολοκληρώθηκε η προθέρμανση των δύο ομάδων. Σε λίγο επιστρέφουν για το πρώτο σφύριγμα του Δημήτρη Κουμή