(Χ)άνεται ακόμη περισσότερο η Ένωση!

Ένωση και Νέα Σαλαμίνα έμειναν στο 0-0 για την 5η αγωνιστική των πλέι άουτ, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται το βαθμό της ισοπαλίας. Μία ισοπαλία που περισσότερο πληγώνει την Ένωση αφού ήταν αγώνας μίας επιλογής ο σημερινός ώστε ν’ ανέβει βαθμολογικά. Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά παραμένει στα χαμηλά και στην επικίνδυνη ζώνη, σε αντίθεση με τη Νέα Σαλαμίνα που είναι στην κορυφή του β’ ομίλου, έχοντας ως μοναδικό στόχο στο τέλος να είναι αυτή που θα κατακτήσει την κορυφή.

Οι βυσσινί το προσπάθησαν αρκετά για ένα γκολ που θα τους έβαζε σε θέση οδηγού, όμως στην καλύτερη τους φάση στο 59’, βρήκαν απέναντι τους τον εξαιρετικό Κίσσα και στο 90’ με το πολύ καλό ισορροπημένο σουτ του Πολυκάρπου να καταλήγει μόλις έξω.

Από την άλλη η μεγάλη φάση του αγώνα για τους φιλοξενούμενους ήταν στο 70’: Λανθασμένη έξοδος από Κόστιτς στην άμυνα της Ένωσης και ο Φλοριάν έπιασε την κεφαλιά όμως ο τερματοφύλακας της γηπεδούχου ομάδας έτρεξε τελευταία στιγμή και με το πόδι απομάκρυνε πάνω στη γραμμή.

Το 0-0 στο Παραλίμνι και σε συνδυασμό με το 1-0 της Δόξας στην Περιστερώνα σίγουρα δεν είναι αποτέλεσμα που ικανοποιεί την Ένωση.

Η εξέλιξη του αγώνα:

ΤΕΛΙΚΟ: ΕΝΠ-Νέα Σαλαμίνα 0-0

Σουτ Ντιαβαρά η μπάλα στον Κίσσα

90+5' Κίτρινη κάρτα σε Λέουκο

90' Τεράστια φάση για την Ένωση: Σουτ με το αριστερό για τον Πολυκάρπου, η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κίσσα

84' Σουτ από Ντιαβαρά η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ

79' Κίτρινη σε Μάντζεκ

Τόσοι στο «Τάσος Μάρκου»

70' Σπουδαία φάση για τη Νέα Σαλαμίνα: Λάθος έξοδος από Κόστιτς στην άμυνα της Ένωσης και ο Φλοριάν έπιασε την κεφαλιά όμως ο τερματοφύλακας της Ένωσης έτρεξε και με το πόδι απομάκρυνε πάνω στη γραμμή

59' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από Γεβρόμιτς και σπουδαία απόκρουση από Κίσσα σε κόρνερ!

56' Σουτ Μέιρα, μπλοκάρει ο Κίσσας στην πρώτη φάση της Ένωσης στην επανάληψη

Έναρξη β' μέρους

Ημίχρονο: ΕΝΠ-Νέα Σαλαμίνα 0-0

39' Από πλεονεκτική θέση ο Λέουκο στέλνει τη μπάλα μόλις έξω - Χάθηκε σπουδαία ευκαιρία για τη Σαλαμίνα

Πολύ λίγοι!

30' Σέντρα από Λέουκο, καλή άμυνα από Ένωση

29' Το προσπαθεί η Ένωση και σε άλλη μία τελική της, ο Κλίμοβιτς απομακρύνει

27' Οργανωμένη επίθεση από Ένωση και σουτ από Λουσέρο, όμως ούτε σε αυτή τη φάση δεν ανησυχεί ο τερματοφύλακας της Σαλαμίνας

21' Κίτρινη σε Λουσέρο

19' Άσχημο τελείωμα από Γεβρέμοβιτς, δεν ανησυχεί ο Κίσσας

13' Κεφαλιά από τον Άδωνη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαργκάσα, όμως ο Κύπριος δεν μπορεί να στείλει τη μπάλα προς την εστία

5' Σουτ από Ντορεγκαράι μετά από συνεργασία με Κλίμοβιτς για την πρώτη τελική της Νέας Σαλαμίνας

3' Σουτ από Κατσιάρη με το αριστερό, η μπάλα εκτός

1' Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι και είναι για την Ένωση - Αυτό εκτελείται, απομακρύνεται ο κίνδυνος από την εστία του Κίσσα

Έναρξη αγώνα ΕΝΠ-Νέα Σαλαμίνα 0-0