Ολυμπιακός-ΑΕΛ 1-1: Βαθμός από το... ημίχρονο - δύσκολα για Ολυμπιακό!

Ολυμπιακός και ΑΕΛ ολοκλήρωσαν την μεταξύ τους αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική του β' γκρουπ, με τελικό σκορ 1-1. Χαραλάμπους και Κοντινέλα οι σκόρερ, με τη γηπεδούχο ομάδα να συμβιμβάζεται, αποτελέσμα που σαφώς και δεν τον ικανοποιεί.

Εικόνα αγώνα:

Ολυμπιακός και ΑΕΛ πήγαν με το ισόπαλο αποτέλεσμα στην ανάπαυλα του αγώνα (1-1) με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από ένα γκολ με Κοντινέλα και Στέφανο Χαραλάμπους αντίστοιχα. Αν και ο ρυθμός του α' μέρους δεν ήταν και ο πιο γρήγορος, οι δύο ομάδες βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει μάλιστα στην προσωρινή ανατροπή με το VAR όμως να του ακυρώνει το γκολ. Η ΑΕΛ είχε σε καλό βράδυ τον Κοντινέλα, όμως οι πολλές αλλαγές του Χρίστου Χαραλάμπους λόγω κυπέλλου, έφερε ένα διαφορετικό ρυθμό στο παιχνίδι. Στην επανάληψη του αγώνα δεν είχαμε αλλαγή στο σκορ αν και ο Ολυμπιακός έβαζε πίεση, με το 1-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε και τον Ολυμπιακό να χάνει εκ νέου έδαφος για την παραμονή στην α' κατηγορία.

Ολυμπιακός: Μολ, Μουκτάρης, Έσελινγκ, Χριστοδούλου, Πεχλιβάνης, Νάνι, Γκόρουπετς, Χαραλάμπους, Αλτσέους, Ντουρμισάι, Κορομά (67' Σλόγκαρ)
Στον πάγκο: Τσαρλς, Σάλι, Δόσης, Δημητρίου, Σλόγκαρ, Χέντρικς, Γιακουμάκης, Ζευκή, Καϊάφας, Ενόχ, Χατζημιτσής, Καλίλι

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μεντόγεβις (46' Ζτραβκόφσκι), Μιραλάς (46′ Παπαφώτης), Μακρής, Παντελή, Φιλίποβιτς, Κόλιας, Μπιλοβάρ, Ζαχαρία (55' Κάσα), Κοντινέλα
Στον πάγκο: Κυριάκου, Τεσέιρα, Κάσα, Ζτραβκόφσκι, Παπαφώτης, Ανδρέου, Σιλβέστρος, Ιωάννου, Τζάλμα, Χριστοδούλου, Οδυσσέως, Ρομό

Κίτρινες: Μουκτάρης / Κολιάς
Κόκκινες: -

Η εξέλιξη του αγώνα:

ΤΕΛΙΚΟ Ολυμπιακός-ΑΕΛ 1-1

66' Άλλη μία καλή φάση για τον Ολυμπιακό με κοντινό σουτ από τον Πεχλιβάνη, όμως η μπάλα πήρε ύψος

61' Πρώτη τελική για την ΑΕΛ στο β' μέρος με πλασέ του Παπαφώτη και τον Μολ ν' αποκρούει

50' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Αλσεούς σε τετ α τετ με τον Ολιβέιρα και τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ

Έναρξη β' μέρους

Ημίχρονο: Ολυμπιακός-ΑΕΛ 1-1

Για κατασκοπεία ο Σωφρόνης!

29' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ με τον Κοντινέλλα, το σουτ του οποίου καταλήγει σε κόρνερ

Το γκολ του Ολυμπιακού ακυρώνεται με το 1-1 να παραμένει αφού είχε προηγηθεί φάουλ του Νάνι στον Μεντόγεβιτς στο ξεκίνημα της φάσης!

22' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό και 2-1, ανατροπή στο Μακάρειο στάδιο ξανά με Χαραλάμπους και μετά από ασιστ του Ντουρμισάι

20' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό και 1-1: Άμεση απάντηση με τον Στέφανο Χαραλάμπους μετά από ομαδική προσπάθεια τριών ποδοσφαιριστών

15' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ και 0-1 με κεφαλιά από τον Κοντινέλα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μιραλάς!

13' Άσχημο τελείωμα για Μακρή μετά από πάσα που πήρε από τον Φραντζή, στην πρώτη τελική της ΑΕΛ στο Μακάρειο στάδιο

12' Πολύ αργός ο ρυθμός του αγώνα

8' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από Μιραλάς, κανένα πρόβλημα για Μολ