Ιστορία απ’ την ανάποδη: έκανε εξαίρεση τον κανόνα!

Πέντε ισοπαλίες, τέσσερις «αφλογιστίες» σε έξι αγωνιστικές. Δεν χρειάζονται περισσότερα για να εξηγηθεί πώς ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε από το +6 στο -3 από τον Άρη.

Τέσσερα παιχνίδια δίχως τέρμα στη β’ φάση του πρωταθλήματος συνιστούν αρνητικό ρεκόρ για τους «γαλαζοκίτρινους» από καταβολής των πλέι οφ (2007/08).

Η μέχρι πρότινος χειρότερη επίδοσή τους ήταν οι τρεις «αφλογιστίες», μία την περίοδο 2012/13 (τελευταία χρονιά των τριών γκρουπ) και μία την περίοδο 2020/21 (στο β’ γκρουπ, σε 14 αγωνιστικές).

Αρνητικό ρεκόρ αποτελούν επίσης τόσο οι τρεις συναπτές αναμετρήσεις άνευ τέρματος στα πλέι οφ, καθώς ο ΑΠΟΕΛ ουδέποτε είχε μείνει «άσφαιρος» για περισσότερα από δύο παιχνίδια στη β’ φάση του πρωταθλήματος (2012/13).

Από το (δεύτερο) τέρμα του Γκιόργκι Κβιλιτάια στο 37ο λεπτό του εκτός έδρας 2-2 με την ΑΕΚ η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς δεν έχει βρει δίχτυα, το σχετικό σερί εκτείνεται πλέον σε 323 λεπτά.

Τέτοια παρατεταμένη αφλογιστία είναι πρωτοφανής για ένα σύλλογο που στη 15ετία των πλέι οφ κατέγραφε κατά κανόνα ένα ή δύο παιχνίδια χωρίς γκολ. Πλέον ο κανόνας έχει γίνει η εξαίρεση και ο ΑΠΟΕΛ γράφει ιστορία… από την ανάποδη.