Ακρίτας-ΑΕΛ 1-0: Το έκρινε... ο Ντραμέ!

Ο Ακρίτας επικράτησε στο Στέλιος Κυριακίδης με 1-0 της ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Β' φάσης του πρωταθλήματος, για τον δεύτερο όμιλο. Οι γηπεδούχοι που παραμένουν στην τελευταία θέση, έφτασαν τους 26 βαθμούς ενώ η ομάδα της Λεμεσού έμεινε στους 45.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε καθόλου καλό ρυθμό ενώ οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να φτιάξουν φάσεις στις αντίπαλες εστίες. Μοναδική καλή στιγμή, ήταν το γκολ του Ακρίτα στο 39ο λεπτό. O Λόπες εκτέλεσε φάουλ, βρίσκοντας στην αντίπαλη περιοχή τον Ντραμέ ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Μούριελ για το 1-0, που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο Ακρίτας και ΑΕΛ έδωσαν καλύτερο ρυθμό στον αγώνα. Περισσότερες φάσεις χωρίς όμως να σημειωθεί κάποιο γκολ. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το 1-0 του Ακρίτα από το πρώτο μέρος, να παραμείνει μέχρι το τέλος.

Η εξέλιξη του αγώνα:
-Αρχίζει ο αγώνας.
7' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αραούχο, έξω η μπάλα.
11' Άστοχο σουτ από τον Τζάλμα.
12' Κεφαλιά από τον Ντραμέ, η μπάλα πάει εκτός.
- Στο 25ο λεπτό ο αγώνας, παραμένει το 0-0.
39' ΓΚΟΛ 1-0 ο Ακρίτας. Ο Ντραμέ με κεφαλιά, νίκησε τον κίπερ της ΑΕΛ ανοίγοντας το σκορ.
Τέλος ημιχρόνου.
Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
49' Μακρινό σουτ του Γαβριήλ, αποκρούει ο Μούριελ.
54' Άστοχο σουτ από τον Τσέρνιχ.
66' O Λόπες μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.
69' Άστοχο σουτ από τον Μπεραχίνο.
71' Γυριστό σουτ από τον Γαβριήλ, πάνω από την εστία του Μούριελ η μπάλα.
85' Εξετάζεται φάση, για πιθανό πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ. Σε σύγκρουση του κίπερ του Ακρίτα με τον Μακρή.
- Δεν υπάρχει κάτι, είχε βγει μπάλα εκτός πριν την εξέλιξη της φάσης.
Οκτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων.
92' Σουτ από τον Μακρή, έξω η μπάλα.
93' Πλασέ από τον Τόρες, λίγο έξω η μπάλα. Βρήκε την μπάλα και ο Μούριελ.