Νέα Σαλαμίνα - ΕΝΠ 4-2: «Ερυθρόλευκο» στοπ στην αντεπίθεση!

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 4-2 της ΕΝΠ στο «Αμμόχωστος» σε ένα παιχνίδι όπου οι βυσσινοί «καίγονταν» για τη νίκη. Δύο γκολ του Ντορεγκαράι στο α' ημίχρονο, δύο του Καρλίτος στην επανάληψη έβαλαν φρένο στην «βυσσινί» αντεπίθεση της ΕΝΠ που έμεινε στους 34 βαθμούς και στο -1 από την Δόξα.

Μετά από τρεις σερί νίκες, η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά ηττήθηκε και πλέον τα περιθώρια στενεύουν για παραμονή στην κατηγορία. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα επέστρεψε στις νίκες μετά από επτά αγωνιστικές ανεβαίνοντας στους 52 βαθμούς. Επόμενοι αγώνες για τις δύο ομάδες, η ΕΝΠ εντός έδρας με την ΑΕΛ το Σάββατο και η Νέα Σαλαμίνα εκτός με την Δόξα.

Τρία πέναλτι δόθηκαν στο α' ημίχρονο, το ένα το πήρε... πίσω -ορθά- ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή. Τα δύο για τη Νέα Σαλαμίνα που αξιοποίησε ο Ντορεγκαράι, το άλλο που ακυρώθηκε για την ΕΝΠ. Oι «βυσσινί» κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια στην επανάληψη. Αν και μείωσε δύο φορές στο γκολ με τους Λαμί και Ντιαβαρά δεν κατάφερε να έχει βαθμολογικό όφελος.

Το φιλμ του αγώνα από το Sportime:

18:45 Όπως ενημέρωσε η Cytavision ο αγώνας θα αρχίσει στις 19:15 και όχι στις 19:00

19:03 Ολοκλήρωσαν την προθέρμανσή τους οι δύο ομάδες.
Έναρξη του αγώνα.
1' Μεγάλη φάση με Κοτσώνη για την ΕΝΠ. Αποκρούει ο Κίσσας.
10' Κίτρινη στον Τσίκο.
14' Δοκάρι για την ΕΝΠ. Σλάλομ του Φερνάντες που έκανε το σουτ, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.
19' Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Τσίκο ανέτρεψε τον Τσίκο εντός περιοχής, η φάση ελέγχθηκε στο on-field review και δόθηκε η παράβαση.
20' ΓΚΟΛ 1-0: Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Ντορεγκαράι.
28' Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα. Γύρισμα του Μαλεκκίδη, στο χέρι του Ντρέκσα και πέναλτι.
29' ΓΚΟΛ 2-0: Στην αριστερή γωνία και πάλι, μεγάλο προβάδισμα για τους ερυθρόλευκους.
30' Πέναλτι για την ΕΝΠ για χέρι του Ντιακιτέ. Στο on-field review ο Θεουλή. Άκυρο το πέναλτι.
37' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γεβρέμοβιτς έξω.
42' Γύρισμα του Γεβρέμοβιτς από τα αριστερά, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!
45+3' Κίτρινη στον Έχμαν.
45+5' Πλασέ του Τσίκο η μπάλα κοντράρει και απομακρύνεται.
Τέλος ημιχρόνου. 2-0
Έναρξη στο β' ημίχρονο.
47' ΓΚΟΛ 2-1: Σκοράρει ο Λαμί με κοντινό πλασέ και μπαίνει στο ματς η ΕΝΠ.
56' ΓΚΟΛ 3-1: Πλασέ ο Καρλίτος από το ύψος της μικρής περιοχής, επαναφέρει τη διαφορά στα δύο τέρματα.

69' Καλή στιγμή με Σεργίου για τη Νέα Σαλαμίνα. Απέκρουσε ο Παναγιώτου.
77' Σουτ του Λαμί έξω! Δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κίσσα.
78' ΓΚΟΛ 3-2: Ωραία ενέργεια του Ντιαβαρά, μπήκε περιοχή και με αριστερό πλασέ σκόραρε!
87' Σουτ του Λουσέρο, πάνω από την εστία.
89' Σουτ του Μέιρα από το ύψος της περιοχής, με γροθιές ο Κίσσας!
90+1' Σουτ του Τσίκο πάνω από την εστία.
90+3' Τεράστια φάση για την ΕΝΠ, αστοχεί ο Λουσέρο από πλεονεκτική θέση.
90+4' ΓΚΟΛ 4-2: Ο Καρλίτος «σκοτώνει» το παιχνίδι με πλασέ από το ύψος της περιοχής!
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 4-2

Οι συνθέσεις:

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Σεργίου, Μαλεκκίδης, Ντάτκοβιτς (46' Λέουκο), Τσίκο, Καρλίτος, Φράγκος, Ντορεγκαράι (54' Μαντζέκ), Τιάγκο, Φελίπε (80' Σαλαλίχ), Ντιακιτέ (46' Άδωνη)
Στον πάγκο: Καλανίδης, Μιγκελίτο, Κουμούρης, Κλίμοβιτς, Μποτεάκ, Νικολάου, Λέουκο, Μαργκάσο, Βίκτωρος

ΕΝΠ: Παναγιώτου, Σίλβα (71' Κόρσια), Έχμαν, Γεβρέμοβιτς, Φερνάντες, Κωνσταντίνου (46' Ντιαβαρά), Κατσιάρης (71' Λουσέρο), Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης (54' Μέιρα), Ντρέκσα, Λαμί
Στον πάγκο: Κόστιτς, Χριστοφή, Κολωνίας, Μαυρουδής, Πρωτοπαπάς, Πολυκάρπου, Βούκσεβιτς

Σκόρερ: Ντορεγκαράι (20' πεν. 29' πεν.), Καρλίτος (56'. 90+4') / Λαμί (47'), Ντιαβαρά (78')
Κίτρινες: Τσίκο, Φελίπε / Έχμαν