Δόξα-Σαλαμίνα 0-1: Αλί, αλί και… τριΣαλ(αλ)ί(χ)!

Θρίλερ ολκής στην κούρσα για την παραμονή!

Στην ακροτελεύτια αγωνιστική του β’ ομίλου θα κριθεί ποια εκ των Δόξας και Ένωσης θα ακολουθήσει Ολυμπιακό και Ακρίτα στη β’ κατηγορία!

Στο «Κατωκοπιά-Επιστροφή» η ομάδα του Κώστα Σακκά είχε την ευκαιρία με νίκη να τελειώσει οριστικά και αμετάκλητά την υπόθεση παραμονή, ωστόσο η ήττα της από τη Νέα Σαλαμίνα με 1-0 την άφησε μόλις ένα βαθμό μπροστά από τους «βυσσινί».

Στην τελευταία στροφή της β’ φάσης ο σύλλογος της Κατωκοπιάς φιλοξενείται από την ΑΕΛ, ενώ το Παραλίμνι από την Ανόρθωση.

Το πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε εξαιρετικά μονόπλευρο. Η Δόξα είχε τον έλεγχο της μπάλας και του ρυθμού, δημιούργησε πλειάδα ευκαιριών (6’ Ασάντε, 20’, 32’ Μπένι, 32’, 33’ Ίλιτς, 45’ Κοβάτσεβιτς), όμως η αστοχία και ο Κίσσας την έστειλαν στην ανάπαυλα δίχως τέρμα απέναντι σε μια άνευρη Νέα Σαλαμίνα, η οποία στο ημίωρο είδε τον Ντορεγκαράι να αποχωρεί τραυματίας.

Στο δεύτερο μέρος η είσοδος του Ντιακιτέ βοήθησε τους «ερυθρολεύκους» να ελέγξουν καλύτερο το ρυθμό, η εστία τους έπαψε να απειλείται και στο 84’ ήλθε το 0-1: ο Μαλεκκίδης τροφοδότησε τον Τολμές, εκείνος τον Κουμουρή, που γύρισε συρτά στον Σαλαλίχ, του οποίου το σουτ απέκρουσε ο Σισκόβσκι με το πόδι, όμως στην επαναφορά η μπάλα χτύπησε στο στήθος του νεοεισελθόντος άσου και κατέληξε στα δίχτυα!

Οι γηπεδούχοι τα έριξαν όλα στην επίθεση και στο 95’ -κατόπιν παρέμβασης του VAR- κέρδισαν πέναλτι σε αντικανονικό μαρκάρισμα του Μαργκάσα στον Ανάν.

Ο Σαντίκ εκτέλεσε με δύναμη και στο κέντρο της εστίας, έστειλε όμως την μπάλα πάνω από το δοκάρι και την ομάδα του σ’ έναν «τελικό παραμονής» στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ!

ΔΟΞΑ - ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ           0-1 (23.5)
Γήπεδο: Κατωκοπιά-Επιστροφή
Σκόρερ: 84' Σαλαλίχ
Διαιτητές: Ανδρέας Μ. Αργυρού - Μάριος Δημητριάδης, Ανδρέας Τουμάζου - Μάριος Αντωνίου
VAR: Μάριος Χριστοφόρου / AVAR: Ιωάννης Λαζάρου
Κίτρινες: Στυλιανού, Τρούγιτς / Κουμουρής, Οφόρι, Φράγκος
ΔΟΞΑ (4-2-3-1): Σισκόβσκι - Στυλιανού, Καραμανώλης, Αντενόν, Κοβάτσεβιτς - Ίλιτς (65’ Ασαμόα), Τραϊτσέβσκι (83' Αμπντουλαχί) - Ασάντε, Μπένι (65’ Ανάν), Τρούγιτς - Σαντίκ.
ΣΑΛΑΜΙΝΑ (4-2-3-1): Κίσσας, Λέουκο, Άδωνη, Μαλεκκίδης, Οφόρι (68’ Μαργκάσα) - Φράγκος (68’ Καρλίτος), Μαντζέκ - Μποτεάκ (78' Σαλαλίχ), Κλίμοβιτς, Κουμουρής - Ντορεγκαράι (30’ Τολμές).

Το Sportime σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα:
1' Σέντρα στον αγώνα με τη Δόξα!
6' Από πάσα του Τρούγιτς το εντός περιοχής διαγώνιο σουτ του Ασάντε εξουδετερώνεται σε κόρνερ από τον Κίσσα!
20' Συρτό γύρισμα του Κοβάτσεβιτς, από τα 10 μέτρα ο Μπένι αμαρκάριστος στέλνει την μπάλα άουτ!

30' Αναγκαστική αλλαγή για τη Σαλαμίνα: Τολμές αντί Ντορεγκαράι
32' Σουτ του Ίλιτς, αποκρούει ασταθώς ο Κίσσας, σουτ στην επαναφορά από τον Μπένι, άστοχο!
33' Εκτός περιοχής σουτ του Ίλιτς, αποκρούει ο Κίσσας
44' Κίτρινη στον Κουμουρή
45' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοβάτσεβιτς, με το ένα χέρι αποκρούει σε κόρνερ ο Κίσσας!
45+4' Κίτρινη στον Οφόρι
45+5' Τέλος πρώτου μέρους

Αλλαγή για τη Σαλαμίνα: Ντιακιτέ αντί Κλίμοβιτς

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο με τη Σαλαμίνα!
49' Κίτρινη στον Στυλιανού
55' Κίτρινη στον Φράγκο
65' Διπλή αλλαγή για τη Δόξα: Ασαμόα και Ανάν αντί των Ίλιτς και Μπένι αντιστοίχως
65' Διπλή αλλαγή για τη Σαλαμίνα: Καρλίτος και Μαργκάσα αντί των Φράγκου και Οφόρι αντιστοίχως
72' Κίτρινη στον Τρούγιτς
78' Αλλαγή για τη Σαλαμίνα: Σαλαλίχ αντί Μποτεάκ
83' Αλλαγή για τη Δόξα: Αμπντουλαχί αντί Τραϊτσέβσκι
84' ΓΚΟΛ! 0-1 Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ!
Από πάσα του Τολμές ο Κουμουρής κάνει συρτό γύρισμα εντός περιοχής στον Σαλαλίχ, το σουτ του οποίου αποκρούει με το πόδι ο Σισκόβσκι, όμως στην επαναφορά η μπάλα χτυπά στο στήθος του Σαλαλίχ και καταλήγει στα δίχτυα
85' Η φάση ελέγχεται από τον VAR για πιθανό χέρι του σκόρερ
87' Το γκολ μετράει!
90' Αλλαγή για τη Δόξα: Μέσκα αντί Στυλιανού
Επτά λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
91' Συρτό γύρισμα του Μέσκα, σε κόρνερ ο Λεούκο
92' Σουτ του Καραμανώλη μπροστά από το σημείο του πέναλτι, αποκρούει εντυπωσιακά ο Κίσσας!
Καλείται στο on field review ο Αργυρού για πέναλτι του Μαργκάσα στον Ανάν
95' Πέναλτι για τη Δόξα!
95' Κίτρινη στον Μαργκάσα
95' Χαμένο πέναλτι για τη Δόξα!
Ο Σαντίκ σουτάρει με δύναμη στο κέντρο της εστίας, αλλά η μπάλα περνά πάνω από το δοκάρι!