«Κουλούρια» στο... φινάλε!

Ακρίτας και Καρμιώτισσα έκλεισαν τη σεζόν χωρίς νίκη με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο γηπεδούχος Ακρίτας έχει υποβιβαστεί και τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στην β' κατηγορία, ενώ η Καρμιώτισσα θα είναι και του χρόνου στα μεγάλα σαλόνια, κλείνοντας τη σεζόν με 48 βαθμούς.

Εικόνα αγώνα:

Μπορεί στο ΓΣΠ στο ημίχρονο να είχαμε έξι γκολ, όμως στην Πάφο και το «Στέλιος Κυριακίδης», Ακρίτας και Καρμιώτισσα πήγαν στην ανάπαυλα χωρίς γκολ. Μέτριος ο ρυθμός της αναμέτρησης με λίγο περισσότερες ευκαιρίες για τον Ακρίτα. Στο 10άλεπτο οι δύο ομάδες προετοίμασαν για καλό παιχνίδι, όμως μετά είχαμε πτώση ρυθμού με τις δύο ομάδες απλά να ψάχνουν κενούς διαδρόμους για επίθεση. Από πλευράς Ακρίτα οι Πική-Γαβριήλ ήταν αρκετά δραστήριοι ενώ από πλευράς Καρμιώτισσας ο Ντούμπια προσπάθησε 2-3 φορές να γίνει απειλητικός, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη του αγώνα ο ρυθμός μπορεί να ήταν καλύτερος, η Καρμιώτισσα απείλησε με Νεοφύτου σε δύο πολύ καλές ευκαιρίες, ενώ ο Ακρίτας είχε μία τεράστια ευκαιρία σε τετ α τετ του Βάσκο Λόπες και τον Κνόμπλοχ να είναι πρωταγωνιστής σε 2-3 φάσεις. Ωστόσο παρά τις φάσεις δεν είχαμε γκολ, με τον Ακρίτα να λέει αντίο στην α' κατηγορία με ισοπαλία.

Οι αρχικές εντεκάδες:

Ακρίτας: Περντρέου, Πάουγκεϊν, Κονέ, Άμπραχαμ, Ντούμποφ (46' Λόπες), Κλεμέντε, Γαβριήλ (65' Εράσο), Φόριελ, Τόρες (90+1' Κυριακίδης), Σαραβάνια, Πική (46' Αραούχο)

Στον πάγκο:  Καστεγιάνι, Ονόντι, Πάζαρος, Ζουνίνιο, Εράσο, Κυριακίδης, Καραγιάννης, Αραούχο, Λόπες

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Μαλόνε, Ντούμπια (75' Σταύρου), Ελ Αλουχί (75' Καστανιάγκα), Αβραάμ (63' Σέλουτσκα), Χούμποτσαν, Γκραντινάρου, Αγγελή, Μπεν Σαλάμ (46' Νεοφύτου), Ντούρις, Γκράβενμπερχ (46' Ανδρονίκου)

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Τσελούστκα, Χριστοφή, Ανδρονίκου, Καλτσάς, Τζανακάκης, Μήτσο, Οικονομίδης, Σταύρου, Καστανιάγα, Λουκίλι, Νεοφύτου

Το Live:

ΤΕΛΙΚΟ Ακρίτας-Καρμιώτισσα 0-0

90' Απειλεί ο Ακρίτας με Τόρες

86' Άλλη μία χαμένη φάση ξανά με Νεοφύτου, επιχειρώντας το σουτ και τη μπάλα να καταλήγει μόλις πάνω από τα δοκάρια του Περντρέου

85' Καλή στιγμή για την Καρμιώτισσα με Νεοφύτου - δεν εκμεταλλεύτηκε το αμυντικό λάθος του Ακρίτα

71' Σουτ του Ντούμπια εντός περιοχής, απέκρουσε ο Κονέ με το πόδι

65' Μπαλιά από τον Ανδρονίκου για την Καρμιώτισσα που στη συνέχεια κερδίζει κόρνερ

57' Χαμένη τεράστια ευκαιρία για τον Ακρίτα με τον Βάσκο Λόπες: Σε τετ α τετ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Κνόμπλοχ να σώζει την εστία του από σίγουρο γκολ

52' Πρώτη τελική στην επανάληψη με σουτ από τον Ντούμπια, ελέγχει ο Περντρέου

Έναρξη β' ημιχρόνου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ Ακρίτας-Καρμιώτισσα 0-0

43' Σουτ από Γαβριήλ από πλάγια θέση μετά από σέντρα του Πική, η μπάλα κατέληξε έξω

33' Ο Πικί χάνει μεγάλη ευκαιρία για ν' ανοίξει το σκορ - αστοχεί σε τετ α τετ

26' Αδύναμο σουτ από το Ντούμπια, η μπάλα στην αγκαλιά του Περντρέου

25' Σουτ του Ντούρις έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια

6' Απόρουση Κνόμπλοχ, μετά από πολύ καλό σουτ από Πικί, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν κόρνερ

5' Σουτ από Ντούμπια με το αριστερό, ο Περντρέου απομακρύνει με γροθιές

2' Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για την Καρμιώτισσα, τίποτα

Έναρξη αγώνα Ακρίτας-Καρμιώτισσα 0-0

Κίτρινες: Λόπες / Νεοφύτου, Μαλόνε