Στούρμ Γκρατς - Άρης 2-0: Πρώτη φιλική ήττα για τους πρωταθλητές

Mετά τις νίκες κόντρα σε Μέτα (3-0) και Άουντα (3-0), ο Άρης γνώρισε την πρώτη του φιλική ήττα από την Στουρμ Γκρατς με 2-0. Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι είχε καλή παρουσία στα αρχικά στάδια του αγώνα όμως όταν οι Αυστριακοί πήραν κεφάλι στο σκορ, ήλεγξαν καλύτερα το παιχνίδι και έφτασαν στη νίκη σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα τους στο φινάλε του α' ημιχρόνου.

Στο β' ημίχρονο ο Σπιλέφσκι προέβη σε 8 αλλαγές μοιράζοντας το χρόνο συμμετοχής. Πιο λίγες οι φάσεις που έφτιαξαν οι πρωταθλητές, με καλύτερη του Μπαμπίκα στο 71'. Το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους με τον κόουτς της «ελαφράς ταξιαρχίας» να βγάζει τα δικά του συμπεράσματα. Επόμενο φιλικό για τον Άρη την Κυριακή με την Διναμό Κιέβου.

Η 11άδα του Άρη: Βανά (46' Σωφρονίου, 78' Χρυσοστόμου), Μπαμπίκα (74' Δημητρίου), Μπένγκτσον (46' Σπόλιαριτς), Μπρόρσον (46' Μεντιούπ), Καζού (46' Ουρόσεβιτς), Γκομίς (46' Στεπίνσκι), Μοντνόρ (46' Μαγιαμπέλα), Μουσούντα (74' Κορομά), Στρούσκι (46' Μπράουν), Ζόκε, Γιαγκό (46' Γιαντάλ)

Το φιλμ του αγώνα από την ιστοσελίδα μας:

Έναρξη του αγώνα.

4' Πλασέ του Μοντνόρ, αποκρούει ο Μάριτς με τα πόδια, τερματοφύλακας των Αυστριακών.

15' Ο Γκομίς μπήκε στην περιοχή, παρακράτησε τη μπάλα και έχασε την ευκαιρία να σκοράρει, κι ενώ ήταν τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Μεγάλη φάση για τον Άρη.

16' Σουτ του Κιτεϊσβίλι από δύσκολη θέση και δεξιά, διώχνει ο Βανά.

18' Πέναλτι για την Στουρμ Γκρατς. Ο Γιαγκό ανέτρεψε τον Τεσέιρα.

19' ΓΚΟΛ 1-0: Εύστοχος ο Βλόνταρτσικ από τα 11 βήματα.

32' Σουτ του Μοντνόρ, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

42' Δυνατό σουτ από τον Κιτεϊσβίλι, δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βανά η μπάλα.

45+2' ΓΚΟΛ 2-0: Λάθος στην άμυνα του Άρη, ο Μπέβινγκ με πλασέ από τα όρια της περιοχής θα νικήσει τον Βανά.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη του β' ημιχρόνου.

50' Aπευθείας εκτέλεση φάουλ του Σπόλιαριτς, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

61' Κίτρινη στον Μαγιαμπέλα.

65' Παραλίγο αυτογκόλ από τον Ζόκε, στην προσπάθειά του να απομακρύνει.

71' Καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Μπαμπίκα έκανε το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία. Το γύρισμα έγινε από τον Μαγιαμπέλα.

75' Αποκρούει ο Σωφρονίου κοντινό σουτ του Τεσέιρα.