Ανόρθωση - Εθνικός Άχνας 3-1: Ονειρικό ντεμπούτο, μπήκε και «καθάρισε» ο Καστέλ!

Ο Καστέλ μπήκε και «καθάρισε» για την Ανόρθωση! Ο Ισπανός επιθετικός, όχι μόνο πρόλαβε την αναμέτρηση, αλλά μπήκε στο 60' για να «καθαρίσει την μπουγάδα» για την «Κυρία». Δύο γκολ και μια ασίστ στο ντεμπούτο του με τα κυανόλευκα. Ονειρική πρεμιέρα για τον ίδιο και ιδανικό ξεκίνημα για την Ανόρθωση.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Η Ανόρθωση τα βρήκε σκούρα στο ημίχρονο, μέχρι τη συμπλήρωση μιας ώρας που πάτησε χορτάρι ο Ισπανός. Αρνητικό γεγονός όσο αφορά τη διαιτησία, πως τα πρώτα δύο γκολ της Ανόρθωσης μέτρησαν μέσω VAR με λάθος υπόδειξη του β' βοηθού. Καλό πρόσωπο από τον Εθνικό στο πρώτο ημίχρονο, έβγαλε αδυναμίες στην επανάληψη.

Το ματς:

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους όπως ήταν λογικό. Στο 12’ ο Μάριος Ηλία με ωραίο πλασέ απείλησε τον Αρμπολέδα που έπεσε στην αριστερή του γωνία και απομάκρυνε. Σιγά σιγά η Ανόρθωση πάτησε καλύτερα και στο τελευταίο 10λεπτο του ημιχρόνου είχε τρεις καλές ευκαιρίες.

Στο 39’ ο Γκερέρο ανάγκασε τον Μάρκοβιτς να διώξει σε κόρνερ και δύο λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης απείλησε με παρόμοιο τρόπο. Μόνο που ο Μάρκοβιτς έστειλε τη μπάλα στο ύψος της περιοχής και ο Φερέιρα δοκίμασε να σκοράρει όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον κίπερ του Εθνικού. Στο 42’ ο Εθνικός απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες με τον Αρμπολέδα να λέει «όχι» σε κεφαλιά του Ντράζιτς.

Στο β’ ημίχρονο η Ανόρθωση προσπάθησε περισσότερο. Προειδοποίησε δύο φορές με τους Φερέιρα (56’) και Ιωάννου (57’) και στο 60’ πέρασε στο γήπεδο ο Καστέλ για να τ’ αλλάξει όλα. Στο 61’ έκανε την πρώτη τελική η οποία κατέληξε πάνω από την εστία. Ένα λεπτό μετά έδωσε ασίστ πάρε-βάλε στον Γκερέρο που νίκησε τον Μάρκοβιτς. Το γκολ ακυρώθηκε όμως μετά από εξέταση της φάσης στο VAR επικυρώθηκε για το 1-0 της «Κυρίας». Τρία λεπτά μετά, το ίδιο σκηνικό...

Ο Παρούτης σουτάρει, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι, ο Καστέλ κατεβάζει και σκοράρει. Το γκολ ακυρώθηκε, ελέχθηκε από το VAR και μέτρησε. Με «φτερά» στα πόδια της η Ανόρθωση σκόραρε και άλλο γκολ στο 85’ με τον Καστέλ και πάλι, με τον Εθνικό Άχνας να μειώνει στο 89’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πεχλιβάνη.

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Ουαγκέ (87’ Αντωνίου), Φραν Γκαρσία, Μαρμούκ, Κορέια (60’ Καστέλ), Τεχέρα (87’ Χαραλάμπους), Γκερέρο, Φερέιρα (60’ Παρούτης), Ουαρίς (74’ Τσίκο), Κορρέα, Ιωάννου

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Χαραλάμπους, Γκασάμα, Αντωνίου, Τζούλιου

Εθνικός Άχνας: Μάρκοβιτς, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι (73’ Μπραντούνοβιτς), Λομοτέι, Μ. Ηλία, Ντράζιτς (73’ Γκόμες), Χριστοφή (57’ Καμπρέρα), Φιάκας, Αξεντίγεβιτς

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Περατικός, Κ. Ηλία, Πεχλιβάνης, Καλλένος, Ιωάννου, Πέρδιος, Αγγελόπουλος

Aνόρθωση 3-1 Εθνικός Άχνας («Αντώνης Παπαδόπουλος»)
Σκόρερ: Γκερέρο (62’), Καστέλ (65’, 85’) / Πεχλιβάνης (89')