Νίκη στο τελευταίο και επιστρέφει Κύπρο

Νίκη στο τελευταίο της φιλικό επί Πολωνικού εδάφους πέτυχε η ΑΕΚ.

Η ομάδα του Ιδιακέθ επικράτησε της Górnik Zabrze με 2-1 με γκολ που πέτυχαν στο πρώτο μέρος οι Τολμές και Τρισκόφσκι.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της ΑΕΚ σε 3 φιλικά, υπενθυμίζουμε πως ακυρώθηκε το φιλικό με την Lechia Gdańsk.

Αναλυτικά η ενημέρωση από την ΑΕΚ:

Νίκη με 2-1 για την AEK, στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας , με αντίπαλο την Gornik Zabrze.

Το φιλικό έγινε στο κεντρικό γήπεδο του "Olympic Hotel" και είναι το τελευταίο για την ομάδα μας στην Πολωνία. Αύριο (02/07) το πρωί η αποστολή επιστρέφει στην Κύπρο.

H σύνθεση της ΑΕΚ:

Tono, Truyols, Mojsov, Trickovski (84' Κωνσταντίνου), Hevel, Cases (67' Tete), Mikel, Ιωάννου (78' K. Aναστασίου), Florian (69' Keaveny), Τhandi (67' Raul Ruiz), Γιάννου.

Η περιγραφή της αναμέτρησης:

1' Έναρξη της αναμέτρησης.
2' Κάθετη πάσα του Trickovski για τον Florian, που κόπηκε τελευταία στιγμή από τον αντίπαλο αμυντικό.
18' Σουτ του Γιάννου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Πολωνού τερματοφύλακα.
20' Πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι. Ο Τrickovski με κεφαλιά τροφοδότησε τον Florian, το γύριστο σουτ του οποίου
21' Πρώτη φάση και για τους Πολωνούς, με τον Tono να αποκρούει στην κλειστή του γωνία το διαγώνιο σουτ.
26΄ΓΚΟΛ! Ο Τruyols πίεσε και... έκλεψε την μπάλα, τροφοδότησε τον Τrickovski και αυτός με την σειρά του τον Florian, που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
41' ΓΚΟΛ! Ο Trickovski κερδίζει το πέναλτι μετά από σπρώξιμο από αντίπαλο αμυντικό. Ο αρχηγός είδε την εκτέλεση του αρχικά να αποκρούεται, αλλά με δεύτερη προσπάθεια έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
53' Παράλληλο γύρισμα του Hevel, τελευταία στιγμή απομάκρυνε με τα πόδια ο τερματοφύλακας.
57' Σουτ του Trickovski από πλεονεκτική θέση, η μπάλα πέρασε έξω.
70' Xωρίς κάτι το αξιοσημειώτο τα τελευταία λεπτά.
81' ΓΚΟΛ. Μειώνουν σε 1-2 οι Πολωνοί με κοντινή προβολή μετά από φάση διαρκείας.
85' Ωραίος συνδυασμός των παικτών της ομάδας μας, παράλληλο γύρισμα του Hevel, ο Τete δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας και να την... σπρώξει στα δίχτυα.
90' Παράλληλο γύρισμα του Ruiz, σουτ με την μία του Κωνσταντίνου, η μπάλα λίγο έξω.
92' Τέλος της αναμέτρησης.

*Όσοι δεν αγωνίστηκαν στο φιλικό ακολούθησαν ξεχωριστό πρόγραμμα προπόνησης.