Φιλική νίκη με Ζαχαρίου και Αλιούμ για το «τριφύλλι»!

Φιλική νίκη με 2-0 για την Ομόνοια επί της ΜΕΑΠ σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Μακάρειο Στάδιο. Το σκορ για την Ομόνοια άνοιξε στο 38ο λεπτό.

Ο Ζαχαρίου σούταρε με δύναμη εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 48ο λεπτό μετά από σέντρα του Ψάλτη από τα δεξιά και γυριστό σουτ στην κίνηση του Αλιούμ.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή χρησιμοποίησε 19 ποδοσφαιριστές.

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα όπως της μεταφέρει η επίσημη Ομόνοια:

1′ Έναρξη του αγώνα.

5′ Χωρίς τη μεγάλη φάση ο αγώνας μέχρι στιγμής.

7′ Πρώτη φάση για τη ΜΕΑΠ, με μακρινό σουτ που έφυγε ψηλά πάνω από την εστία.

12′ Δυνατό σουτ του Αλιούμ εκτός περιοχής, ο τερματοφύλακας έπεσε και έδιωξε.

13′ Κεφαλιά του Ζαχαρίου, έξω.

14′ Η μπάλα ξέφυγε από τα χέρια του τερματοφύλακα της ΜΕΑΠ, ο Αλιούμ έκλεψε, πλάσαρε, αλλά αμυντικός έδιωξε στη γραμμή της εστίας.

22′ Δυνατό σουτ του Ζαχαρίου, πάνω από την εστία.

27′ Δοκάρι για τη ΜΕΑΠ με κοντινό πλασέ εντός περιοχής.

31′ Μακρινό σουτ του Αλιούμ, ο τερματοφύλακας μπλόκαρε σταθερά.

34′ Ο Κυριακίδης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ εκτός περιοχής.

38′ ΓΚΟΛ 0-1: Με μακρινό σουτ εκτός περιοχής ο Ζαχαρίου ανοίγει το σκορ!

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνο. Τρεις αλλαγές για την Ομόνοια. Μέσα οι Προκοπίου, Παντελή και Ψάλτης. Έξω οι Μαρκίνιος, Μάθιους και Σίμιτς.

48′ ΓΚΟΛ 0-2: Σέντρα του Ψάλτη από δεξιά, γυριστό σουτ στην κίνηση από τον Αλιούμ και γκολ για την Ομόνοια!

51′ Σουτ του Προκοπίου, πάνω από την εστία.

53′ Σουτ του Καρίμ, η μπάλα φεύγει λίγο έξω.

56′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Οζλέρ στη θέση του Καρίμ.

62′ Ωραία κίνηση από δεξιά του Οζλέρ, ο οποίος έκανε το γύρισμα στον Προκοπίου που έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κτύπησε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ.

70′ Τρεις αλλαγές για την Ομόνοια. Μέσα οι Αγγελή, Μιχαηλίδης και Ευαγγέλου. Έξω οι Κασάμα, Φράνσον και Αλιούμ.

75′ Σουτ του Προκοπίου, έξω η μπάλα.

85′ Τελευταία αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Κυριακίδης και μέσα ο Κελεπέσιης.

Τέλος αγώνα.

ΜΕΑΠ: Παναγή, Κούκου, Σουλεϊμάν, Λαός, Καϊάφας, Ανκομάχ, Πασχαλίδης, Λεωνίδου, Μενσά, Ανδρέου, Ασαμόα.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Βασιλείου (τερματοφύλακας), Λαμπής (τερματοφύλακας), Γιουσόα, Σάββα, Χρυσοστόμου, Σολωμού, Μούζουρας, Αναγνώστου, Μιχαήλ, Κυριακίδης, Παναγιώτου, Ράσπας,

ΟΜΟΝΟΙΑ: Κυριακίδης, Μάθιους (46′ Ψάλτης), Κουλιμπαλί, Λέτσιακς, Μαρκίνιος (46′ Παντελή), Κασάμα (70′ Αγγελή), Φράνσον (70′ Μιχαηλίδης), Αλιούμ (70′ Ευαγγέλου), Σίμιτς (46′ Προκοπίου), Ζαχαρίου, Καρίμ (56′ Οζλέρ).

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Κελεπέσιης (τερματοφύλακας), Οζλέρ, Ψάλτης, Προκοπίου, Παντελή, Μιχαηλίδης, Αγγελή, Ευαγγέλου.