Δια ποδός Χέφελ πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δύο μεγάλες φάσεις για κάθε ομάδα. Αρχικά οι Μολδαβοί πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό με ένα παράλληλο γύρισμα ανάγκασαν τον Ιωάννου να πέσει με αυτοθυσία στα πόδια του επιθετικού ενώ δύο λεπτά αργότερα (3’) ο Χέφελ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0. Έτσι η ΑΕΚ στη δική της πρώτη καλή στιγμή ευτύχησε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και να μπει σε θέση οδηγού.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Προσπάθησαν οι γηπεδούχοι να πατήσουν πάνω στο ψυχολογικό αβαντάζ που τους έδωσε το γρήγορο γκολ, από την άλλη οι Μολδαβοί ήθελαν να αντιδράσουν αλλά δεν τα κατάφεραν. Ο ρυθμός έπεσε, οι κιτρινοπράσινοι κυκλοφορούσαν τη μπάλα χωρίς να δημιουργήσουν κάτι το αξιοσημείωτο και το 1-0 παρέμενε. Στο 11ο λεπτό να σημειώσουμε πως είχαμε αναγκαστική αλλαγή για τους φιλοξενούμενους με τον Ντετόφ να αποχωρεί τραυματία και τον Γκούτσεακ να τον αντικαθιστά.

Η ΑΕΚ εμφανώς καλύτερη ποιοτικά περιόρισε τους Μολδαβούς που πέραν κάποιων εξαιρέσεων δεν απείλησαν ιδιαίτερα την Κυπριακή ομάδα όμως επιθετικά και δημιουργικά έδειχνε να μην είναι στο επίπεδο που θα ήθελε ο ίδιος ο Ιδιάκεθ. Λογικό όμως άλλωστε αν αναλογιστεί κανείς πως είναι μόλις το πρώτο επίσημο ματς της χρονιάς.

Με αυτά και με αυτά, ο χρόνος κυλούσε και το στενό προβάδισμα του ενός γκολ παρέμενε με την πιο μεγάλη φάση να έρχεται για την ΑΕΚ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους όταν μετά από στημένη φάση ο Τάρας με προβολή λίγο έλειψε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, όμως το δεξί κάθετο δοκάρι απέτρεψε το 2-0. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του Α’ ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αλλαγή για την ΑΕΚ αφού ο Ιωάννου έμεινε στα αποδυτήρια και ο Τέτε πήρε τη θέση του.

Ο Μόισοφ στο 47’ με μια δυνατή κεφαλιά από κοντά ανάγκασε τον κίπερ της Πετροκούμπ σε μια δύσκολη επέμβαση. Το συγκρότημα του Ιμανόλ Ιδιάκεθ ήταν ξεκάθαρο πως θα έψαχνε ένα δεύτερο γκολ, οι αλλαγές του Βάσκου προς αυτό τον σκοπό κινήθηκαν αλλά αυτό δεν ερχόταν.

Στην πορεία είχαμε μαζεμένες κίτρινες κάρτες αφού το παιχνίδι ήταν σκληρό και όσο οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν ανασταλτικά το 1-0 είχαν και ελπίδες για κάποιο γκολ.

Η εικόνα λοιπόν της επανάληψης ήταν ξεκάθαρη. Οι κιτρινοπράσινοι να προσπαθούν να βρουν ένα δεύτερο γκολ, να έχουν την κατοχή και τους Μολδαβούς να καλύπτουν τους χώρους και να αμύνονται μαζικά. Όμως συνάμα οι παίκτες του Ποπέσκου καραδοκούσαν και από κάποια αντεπίθεση ή στημένη μπάλα ήθελαν να φέρουν το ματς στα ίσα. Κατέγραψαν καλές στιγμές, απείλησαν την ΑΕΚ όμως πότε η αστοχία τους πότε ο Τόνιο κράτησαν το μηδέν παθητικό.

Μέχρι το τέλος τίποτα δεν άλλαξε παρά τις ευκαιρίες που βρήκαν οι δύο ομάδες και έτσι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια με 1-0 δια ποδός Χέφελ και να αποκτά έτσι μικρό προβάδισμα πρόκρισης έναντι της Πετροκούμπ. Τα πάντα βέβαια θα ξεκαθαρίσουν σε μια εβδομάδα (18/7) στον επαναληπτικό που θα γίνει στο Κισινάου.

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Μοΐσοφ (85' Κάσες), Ραούλ, Γκονζάλες, Ιωάννου (46' Τέτε), Χέφελ (68' Ακοράν), Σάστρε, Τρισκόφσκι, Γιάννου, Φλοριάν

Πέτροκουμπ: Άβραμ, Εντζομό, Μουντράκ, Τάρας (63' Σλίβκα), Ντέτοβ (9' Γκούλτσεακ), Μπέγιαν (70' Τσούρκαν), Κοτζοκάρι, Ντουάνλα, Ποτίρνιτσε, Τζου, Τζάρνταν

Κίτρινες: Τρισκόφσκι, Κάσες / Μουντράκ, Τζου, Κοτζοκάρι, Εντζομό, Τάρας, Γκούλτσεακ