Άρης-Εθνικός 2-0: Έκανε τη δουλειά με Μοντνόρ και Στρούτσκι!

Ο Άρης επικράτησε με 2-0 του Εθνικού Άχνας στο «AlphaMega Stadium», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Λεμεσού, με τη νίκη έφτασε τους 17 βαθμούς ενώ η ομάδα της Άχνας έμεινε στους 8 (με αγώνα λιγότερο).

Ο Εθνικός απείλησε μόλις στο 3ο λεπτό με κεφαλιά του Λομοτέι και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Άρης απάντησε με γκολ. Ο Μόντνορ μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ

Στο 14ο λεπτό ο Εθνικός είχε άλλη μια τελική με σουτ του Μπράντονιτς το οποίο απόκρουσε ο Βανά Άλβες. Στο 21ο λεπτό απάντησε ο Άρης με δυνατό σουτ του Γκομίς ενώ ένα λεπτό μετά ήρθε ακόμα μια καλή στιγμή για την ομάδα της Λεμεσού επίσης με σουτ αυτή την φορά από τον Μπένγκτσον.

Στο 25ο λεπτό ο Άρης πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Στρούτσκι με σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Τρία λεπτά μετά το δεύτερο τέρμα του Άρη, ο Εθνικός είχε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει. Ο Ηλία έκανε το πλασέ πλάγια εντός περιοχής όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στην συνέχεια, η ομάδα του Σπιλέφκι απείλησε τέσσερις φορές με ισάριθμα σουτ από τους Γκομίς, Μπαμπίκα, Μόντνορ και Μποάκι. Μάλιστα, το μακρινό σουτ του τελευταίου, χτύπησε και στο δοκάρι της εστίας του Παναγή.

Στην επανάληψη, η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τον Εθνικό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λίπσκι. Ο Άρης κατάφερε να δημιουργήσει καλή ευκαιρία στο 67ο λεπτό όμως ο Παναγή απόκρουσε το πλασέ του Μπαμπίκα.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 75ο λεπτό με τον Στεπίνσκι. Ο φορ του Άρη δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Παναγή και να σημειώσει το τρίτο τέρμα της ομάδας του.

Μέχρι το τέλος δεν διαφοροποιήθηκε τίποτα στο σκορ και ο Άρης πήρε τη νίκη με 2-0 και πάει με τον καλύτερη ψυχολογία στον ευρωπαϊκό αγώνα με την Μπέτις.