ΑΕΖ-Απόλλων 0-5: Άνετος, ωραίος και επιστροφή στην κορυφή!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 0-5 της ΑΕΖ στο  «Αμμόχωστος», για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι γαλάζιοι της Λεμεσού, μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση, έφτασαν τους 18 βαθμούς και πάτησαν ξανά κορυφή. Η ομάδα του Ζακακίου, έμεινε στους 7 βαθμούς.

Δεν μπορούσε να αρχίσει καλύτερα τον αγώνα ο Απόλλωνας, αφού στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Βαλμπουενά με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπέκερ δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 23ο λεπτό ο Απόλλωνας απείλησε ξανά, όμως, η κεφαλιά του Μαλεκκίδη από κοντά πέρασε έξω.

Η πρώτη τελική στον αγώνα για την ΑΕΖ, ήρθε στο 25ο λεπτό. Ο Ντελμίρο αμαρκάριστος από κοντά, έκανε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

Με την συμπλήρωση μισής  ώρας, ο Απόλλωνας απείλησε εκ νέου με κεφαλιά του Μάρκες. Στο 43' ήταν σειρά του Χάμπου να απειλήσει, το σουτ του οποίου εντός περιοχής, πέρασε μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπέκερ. Στο 45' δημιουργήθηκε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία, αυτή την φορά από τον Μάρκες. Ο φορ του Απόλλωνα, από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον κίπερ της ΑΕΖ που κράτησε το 0-1, σαν σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε το ίδιο ιδανικά για τον Απόλλωνα όπως το πρώτο. Δηλαδή με τέρμα. Ο Μάρκες έφυγε μόνος απέναντι από τον Μπέκερ, μετά από ασιστ του Αμπτουραχίμι και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2 στο 46ο λεπτό.

Η επόμενη καλή στιγμή στην αναμέτρηση, ήρθε στο 53ο λεπτό με κεφαλιά του Νταρίκουα ενώ τρία λεπτά μετά, ο Μάρκες δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον κίπερ της ΑΕΖ που έκανε σωτήρια απόκρουση. Στο 64' και πάλι ο Μάρκες πήγε να απειλήσει χωρίς όμως να τ καταφέρει και στην επόμενη φάση ο Σιφναίος, που έγινε κάτοχος της μπάλας  εντός περιοχής, δεν κατάφερε να ολοκλήρωσε την προσπάθεια του και να απειλήσει ουσιαστικά.

Στο 69 ήταν σειρά του Βάργκα να απειλήσει και τον Μπέκερ να κάνει ακόμα μια απόκρουση. Στο 76ο λεπτό ο Απόλλωνας κατάφερε να σκοράρει και τρίτο τέρμα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέρετζ. (αρχικά δόθηκε φάουλ, όμως ο Μαλεκκίδης που συμμετείχε στην φάση, πατούσε γραμμή και το VAR ενημέρωσε για πέναλτι).

Ακολούθησαν δύο καλές στιγμές για την ΑΕΖ, με τον Σλόγκαρ χωρίς όμως να μετουσιωθεί κάποια από αυτές σε γκολ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Απόλλωνα έφτιαξε κι άλλη φάση. Ο Μάρκες έγινε κάτοχος της μπάλας, όμως, απο κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Τελικά οι γαλάζιοι της Λεμεσού, βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν ακόμα ένα γκολ. Ο Πέρετζ με δυνατό σουτ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-4.

Και όμως, στην τελευταία φάση, ήρθε και πέμπτο τέρμα για τον Απόλλωνα. Ο Ρουίζ με αυτογκόλ έκανε το 0-5 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.