Ήττα για ΑΠΟΕΛ στο 90λεπτο με Δόξα

Ήττα στο πέμπτο φιλικό για τον ΑΠΟΕΛ και στο πρώτο εντός Κύπρου. Οι πρωταθλητές, λίγες ημέρες πριν την ευρωπαϊκή τους πρεμιέρα για τον β' προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, γνώρισαν την ήττα 0-1 από τη Δόξα στο ΓΣΠ, με το γκολ του Μπραμπίλα στο 59' να είναι και το μοναδικό της αναμέτρησης. Προσπάθησε αρκετά ο ΑΠΟΕΛ, είχε δοκάρι με τον Τάμαρι και 2-3 καλές ευκαιρίες για γκολ με Χαλένιους και Μιχαίλοβιτς.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Η επιστροφή στο "σπίτι" τους (pics)

Έντονη η παρουσία των "πορτοκαλί" στο ΓΣΠ

Παρά την κατοχή (63%) και τις 11 τελικές, δεν ήρθε το γκολ για τον ΑΠΟΕΛ στην πρόβα τζενεράλε, με τον Πάολο Τραμετσάνι να βγάζει τα συμπεράσματα του. Συμπεράσματα έβγαλε και ο Λούκας Χ'' Λούκας που είδε στο σύνολο 20 παίκτες να παίρνουν χρόνο συμμετοχή. Ντεμπούτο από πλευράς γηπεδούχων για Σάβιτς και Άλεφ.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είδαμε τον ΑΠΟΕΛ να δυσκολεύεται να διασπάσει την άμυνα της Δόξας, ενώ υπήρχε και δυσκολία στην ολοκλήρωση φάσεων, με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά του αγώνα με τους "γαλαζοκίτρινους" να βάζουν πίεση. Μετά από αυτό το 90λεπτο ακολουθεί άλλο ένα 30λεπτο, αφού ήταν γνωστό ότι θα υπήρχε και τρίτο ημίχρονο.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Γκέντσογλου (60' Μάτιτς), Σόουζα, Χαλένιους (70' Βιντιγκάλ), Ντε Βινσέντι (75' Άλεφ), Λαφράνς (46' Σάβιτς), Πάβλοβιτς (70' Τάμαρι), Βούρος (65' Σιέλης), Ιωάννου, Γιάκολις (89' Μακρής), Μιχαϊλοβιτς (82' Ζοαζίνιο)

Δόξα: Γκρεμπσλ (59' Παρασκευάς), Μουκτάρης (59' Μπα), Παπαφώτης (59' Βαλέντε), Μπόλιεβιτς (59' Χριστοφή), Ασαμόα, Αρτάμπε (46' Άδωνη), Αλεξάνδρου (59' Βαλεντινάς), Τραϊτσέφσκι (59' Χαραλάμπους), Μιντίκκης (59' Ντερβίτε), Καρλάο (46' Μπατίν), Μπραμπίλα