Ισόπαλο το πρώτο φιλικό στην Ολλανδία

Ισόπαλο 1-1 έληξε το πρώτο φιλικό της Ανόρθωσης επί ολλανδικού εδάφους, απέναντι στην Γκόου Αχέντ Ιγκλς. Ανεπίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα της Ανόρθωσης πραγματοποίησαν οι Στυλιανού και Αρτυματάς.

ομάδα της Αμμοχώστου άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά του Σελίν έπειτα από κόρνερ στο 19ο λεπτό, ενώ λίγο προτού συμπληρωθεί το 45λεπτο οι Ολλανδοί ισοφάρισαν σε 1-1 με Μπάνινκ (44’).

Την ερχόμενη Πέμπτη στις 25 Ιουλίου θα διεξαχθεί το 2ο φιλικό της Ανόρθωσης στην Ολλανδία κόντρα στην Αλ Τααβόν.

Η εξέλιξη του αγώνα

80': Σουτ μέσα από την περιοχή, ο Παπαδόπουλος σώζει σωτήρια και απομακρύνει τον κίνδυνο

76': Δοκάρι για την Ανόρθωση! Εξαιρετική ενέργεια του Κοφί, ο οποίος πέρασε δύο αντιπάλους, έκανε το σουτ, τραντάζοντας το δοκάρι

75': Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πηλέα, πάνω από την εστία

72': Ο Πηλέας αντικαθιστά τον Σελίν

70': Οι Σωτηρίου, Χατζηπασχάλης και Παπαδόπουλος αντικαθιστούν τους Σίλντενφελντ, Βργκοτς και Λόρια

55': Οι Π. Αρτυματάς και Ιωάννου αντικαθιστούν τους Ράγιος και Μαργκάσα

51': Καλή ατομική προσπάθεια από τον Κατσαράβα από τα δεξιά, με το σουτ του να βρίσκει σε αμυνόμενο και να καταλήγει σε κόρνερ

Οι Στυλιανού, Κ. Αρτυματάς, Κοφί, Χατζηβασίλης και Κατσαράβα πέρασαν σαν αλλαγή αντί των Γκαλίτσιο, Νταουσβίλι, Βασιλακάκη, Εγγλέζου και Ντούρις

Τέλος ημιχρόνου

44': Η Go Ahead Eagles ισοφαρίζει σε 1-1. Στην φάση που χάθηκε η μπάλα φάνηκε να υπάρχει φάουλ στον Μαργκάσα, ο διαιτητής της αναμέτρησης ωστόσο είχε αντίθετη άποψη. Στην εξέλιξη της φάσης ο Λορια νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον αντίπαλο ποδοσφαιριστή

42': Το 1-0 που επιτεύχθηκε έπειτα από καρφωτη κεφαλιά του Σελίν στο 19ο λεπτό παραμένει

36': Καλή στιγμή για την Go Ahead Eagles, με μια κοντινή κεφαλιά να καταλήγει μόλις έξω

28': Μακρινό σουτ από τον Ράγιος, λίγο έξω. Επιχείρησε κάτι το φιλόδοξο ο Ισπανός λιγο έλειψε να το πετύχει

25': Δοκάρι για την Go Ahead Eagles μετά απο μακρινό σουτ που επιχειρήθηκε

19': Γκολ για την Ανόρθωση με καρφωτή κεφαλιά του Σελίν

18': Άλλη μια σωτήρια επέμβαση από τον Λόρια, ο οποίος ενστικτωδώς και πάνω στη γραμμή έσωσε την ομαδα μας

16': Παραλίγο το 1-0 για την Go Ahead Eagles, με τον Λόρια να σωζει εντυπωσιακά το ψηλοκρεμαστό σουτ που επιχειρήθηκε από αντίπαλο ποδοσφαιριστή

12': Σουτ του Ράγιος από το ύψος της μεγάλης περιοχής, κτύπησε σε αντίπαλο και πέρασε λίγο έξω. Άλλη μια καλή στιγμή για την ομάδα μας

7':Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ομάδα μας. Ο Ράγιος βρήκε εξαιρετικά τον Ντούρις πίσω από την άμυνα, ο δεύτερος πέρασε τον τερματοφύλακα, πήγε κάπως πλάγια, με το πλασέ που επιχείρησε να καταλήγει ελάχιστα έξω.