Τα λάθη και η ελπίδα

Το ότι ο ΑΠΟΕΛ είναι με την πλάτη στον τοίχο πλέον μετά το 3-1 κόντρα στην Σούντοβα είναι δεδομένο.

Το ότι άργησε να μπει στον αγώνα επίσης δεδομένο. Το ότι το γκολ του Καζού δίνει ελπίδες πρόκρισης στους γαλαζοκίτρτινους είναι επίσης δεδομένο. Όμως τι πρέπει να γίνει να γυρίσει τα εις βάρος του δεδομένα ο ΑΠΟΕΛ.

Καταρχή η Σούντοβα έρχεται πλέον στο καμίνι του ΓΣΠ. Εκεί όπου υπέκυψαν ομάδες και ομάδες. Ο ΑΠΟΕΛ θα έχει τον κόσμο του στο πλευρό του και αυτό είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα.

Από την άλλη θα έχει επιπλέον μια εβδομάδα ο Μπρούνο Μπαλταζάρ και οι παίκτες του να καταλάβουν τι πήγε λάθος να το ανατρέψουν και να πάρουν την πρόκριση.

Εξήγηση για το παρολίγον κάζο ίσως να μην υπάρχει αφού μέσα σε 20 λεπτά η Σούντοβα ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0. Όπως είπε και ο Πορτογάλος προπονητής οι φάσεις έγιναν τόσο γρήγορα που κανείς δεν κατάλαβε ότι ο ΑΠΟΕΛ ήταν ήδη πίσω στο σκορ με 3-0 στο 19ο λεπτό και μέσα σε 11 λεπτά οι Λιθουανοί πέτυχαν τρια γκολ.

Τρία γκολ πανομοιότυπα με τον Μπαλταζάρ να το τονίζει στην διάσκεψη τύπου μετά τον αγώνα. Ανέλαβε την ευθύνη της ήττας αλλά εξέφρασε την πεποίθηση του πως στο ΓΣΠ το σκορ μπορεί να ανατραπεί.

Λάθη έγιναν, όπως έγινε και προσπάθεια στο β’ μέρος για την ανατροπή και μετά τις αλλαγές των Σάλαϊ και Ντε Βινσέντι αφού πέρασαν Ποτέ και Αλωνεύτης.

Τα σημάδια φάνηκαν αλλά ήταν αργά και η πίεση μεγάλη. Στο ΓΣΠ πλέον μεταφέρεται το σκηνικό και ο ΑΠΟΕΛ δεν έχει άλλη επιλογή από τη νίκη.