ΑΠΟΕΛ – Οθέλλος 6-0: Απόλυτα κυρίαρχος με επιβλητική εμφάνιση!

Σε μια από τις πιο άνετες του επικρατήσεις στο φετινό πρωτάθλημα, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 6-0 τον Οθέλλο, φτάνοντας τους 45 βαθμούς και διατηρώντας την απαραίτητη βαθμολογική απόσταση από όσους τoν διώκουν.

Τα γκολ πέτυχαν οι Βιγιαφάνες, Σατσιάς, Ντβάλι, Γουίλσον και Ζέφτε. Το 3-0 προήλθε από αυτογκόλ.

Εικόνα αγώνα:

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού φρόντισε να δείξει τις διαθέσεις του ο ΑΠΟΕΛ, με τον Βιγιαφάνες να εκμεταλλεύεται την πανέξυπνη εκτέλεση κόρνερ του Μαρκίνιος και με δυνατό βολέ μέσα στην περιοχή να ανοίγει το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό

Το γρήγορο τέρμα έδωσε «φτερά» στα πόδια των ποδοσφαιριστών των «γαλαζοκιτρίνων», οι οποίοι στη συνέχεια του αγώνα έκαναν πραγματικά ό,τι ήθελαν στο γήπεδο.

Έπειτα από συνεχόμενες χαμένες ευκαιρίες, το 2-0 ήρθε στο 20ο λεπτό με κεφαλιά του Σατσιά μέσα στην περιοχή ενώ έξι λεπτά αργότερα έγινε το 3-0 με αυτογκόλ του Ναρντίνι.

Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί, αφού η πίεση τους συνεχίστηκε στους ίδιους ρυθμούς, με τον Ντβάλι να χρίζεται και αυτός σκόρερ με την σειρά του έστω και με λίγη δόση τύχης, καθώς πέτυχε το τέρμα έπειτα από κόντρα και ενώ ήταν πεσμένος στο έδαφος

Το 4-0 λοιπόν που διαμορφώθηκε στο 36ο λεπτό ήταν και το σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με την λήξη του α’ ημιχρόνου

Το πόδι δεν έφυγε από το γκάζι στο β’ ημίχρονο και αυτό φάνηκε μόλις στο 47ο λεπτό, με τον Γουίλσον να εκμεταλλεύεται την φοβερή πάσα του Μαρκίνιος και με ψύχραιμο πλασέ να κάνει το 5-0.

Όπως ήταν λογικό αυτό το τέρμα είχε ως αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να πέσει αρκετά, με τον Οθέλλο να συμβιβάζεται με την μοίρα του και τον ΑΠΟΕΛ να επιστρέφει στα νικηφόρα αποτελέσματα, εδραιώνοντας την θέση του στον βαθμολογικό πίνακα.

Την μεγάλη νίκη «σφράγισε» με γκολ στο 90' ο Ζέφτε, σημειώνοντας το 6-0.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Τσεπάκ (Σαρφό 46’), Σατσιάς, Πέτροβιτς (Πολυκάρπου 71’) Βιγιαφάνες (Γουίλσον 46’), Μαρκίνιος (Νίσσης), Δώνης (Φαουάλ 71’), Κβιλιτάια

ΟΘΕΛΛΟΣ: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου (Ράμος 46’), Χατζηπασχάλης (Καστάνας 46’), Ανάνγκ, Κόπας (Κατσιατής 46’), Ντούρις (Σούτο 61’), Πιχ, Ουεσλάτι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σούσιτς 14’ / Ναρντίνι  21’, Ντούρις 41’

ΣΚΟΡΕΡ: Βιγιαφάνες 4’, Σατσιάς 20’ Ναρντίνι 26’ (αυτογκόλ), Ντβάλι 36’, Γουίλσον 47’ Ζέφτε 90'

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ιακώβου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
VAR: Dudic Alessandro
AVAR: Κώστα Ροβέρτος
 Παρατηρητής: Νικολάου Γιώργος