Με Γκόκιτς… και μετά από 24 χρόνια

Το πρώτο βήμα για πρόκριση στον επόμενο γύρο του Γιουρόπα Λιγκ έκανε η Ανόρθωση με την νίκη της στο Αντώνης Παπαδόπουλος επί της Αλβανικής Λάτσι με 2-1, με ανατροπή.

Η Κυρία βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 21ο λεπτό από τον Χοχαλάρι με την ομάδα του Λέβι να γυρίζει τον αγώνα στο β’ μέρος. Αρχικά από το σημείο του πέναλτι και στο 52ο λεπτό ο Πράνιτς έκανε το 1-1 και ο Σισέ στο 59ο λεπτό πέτυχε το 2-1, δίνοντας στην Ανόρθωση το πάνω χέρι ενόψει του επαναληπτικού της Αλβανίας σε λίγες μέρες.

Όμως για να δούμε μια Ευρωπαϊκή ανατροπή της Κυρίας θα πρέπει να πάμε 24 χρόνια πίσω και την περίοδο 1994-95.
Τότε η Ανόρθωση για το Κύπελλο UEFA αντιμετώπισε την Σιούμεν από την Βουλγαρία με τον πρώτο αγώνα να γίνεται στο Αντώνης Παπαδόπουλος με την Ανόρθωση να κερδίζει με 2-0. Το γκολ πέτυχαν οι Χαραλάμπους και Νίκολιτς.

Στον επαναληπτικό της Βουλγαρίας η Κυρία πέτυχε και δεύτερη νίκη και πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο, με ανατροπή. Οι Βούλγαροι προηγήθηκαν στο 43ο λεπτό με πέναλτι του Ισκρένοφ με την Κυριά να γυρίζει τον αγώνα στο β’ μέρος.

Αρχικά ο Ασσιώτης στο 60ο λεπτό έκανε το 1-1 και στο 82ο λεπτό ο Γκόκιτς το 2-1 χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του.

Ποιοι αγωνίστηκαν τότε: Ν. Παναγιώτου, Α. Παναγιώτου, Ζ. Χαραλάμπους, Σ. Καστάνας (86’ Α. Ιωάννου), Σ. Γιαννάκη, Σβέτοζαρ Σάπουριτς, Π. Πούνας, Κ. Παναγή, Σίνισα Γκόκιτς, Μαγκτί Τολπά, Σερπολιουπ Νίκολιτς (46’ Δ. Ασσιώτης)