Εθνικός-Άρης 2-6: Εξάστερος και συνεχίζει το «κυνήγι» της κορυφής!

Μεγάλη νίκη για τον Άρη κόντρα στον Εθνικό με 2-6, για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Με το διπλό που πήρε η ομάδα της Λεμεσού, έφτασε τους 44 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα της Άχνς έμεινε στους 18 βαθμούς.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης ήταν καλύτερος, είχε την κατοχή και τον έλεγχο της μπάλας ενώ κατάφερε δύο φορές να σκοράρει.

Η ομάδα της Λεμεσού, μπήκε δυνατά στον αγώνα, έβαλε πίεση και στο 3ο λεπτό πήρε το προβάδισμα. Ο Ζόκε βρήκε με μπαλιά τον Μπένγκτσον εντός περιοχής, αυτός σταμάτησε ωραία και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ. Στο 16ο λεπτό ο Άρης απείλησε δύο φορές, σε διαφορετικές περιπτώσεις. Αρχικά το σουτ του Σεμέδο εντός περιοχής, κόντραρε και κατέληξε η μπάλα στον Παναγή. Στο ίδιο λεπτό ο Μπράουν έγινε κάτοχος της μπάλας και με δυνατό σουτ την έστειλε πάνω από την εστία.

Η πρώτη και μοναδική τελική του Εθνικού στο πρώτο ημίχρονο, ήρθε στο 22ο λεπτό μετά απο κεφαλιά του Στυλιανού.

Στο 26ο λεπτό ο Άρης  έχασε μεγάλη ευκαιρία σε τετ α τετ του Γκομίς, το πλασέ του οποίου σταμάτησε ο Παναγή. Η φάση αυτή εξετάστηκε από το VAR που έστειλε τον ρεφ του αγώνα στο OFR για να δει παράβαση από τον Περτιικό στον Γκομίς και τελικά να δοθεί πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκομίς που δεν αστόχησε σημειώνοντας το 0-2 για τον Άρη στο 29ο λεπτό.

Πριν το τέλος, ο Μπένγκτσον είχε άλλη μια καλή στιγμή, όμως ο Παναγή απόκρουσε το σουτ του. Έτσι το 0-2 ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Ο Άρης μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε δύο λεπτά έχασε δύο ευκαιρίες. Αρχικά, ο Σεμέδο έκανε το δυνατό σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό ο Γκομίς έκανε το πλασέ από το ύψος της αντίπαλης περιοχής όμως ο Παναγή απόκρουσε με δυσκολία.

Τελικά, στο 54ο λεπτό ήρθε το τρίτο τέρμα για τον Άρη. Ο Μοντνόρ, μετά από ασιστ του Μπένγκτσον, έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Εθνικού και με ωραίο πλασέ πέρασε την μπάλα πάνω από τον Παναγή για το 0-3. Ο Άρης δεν σταμάτησε και στην επόμενο ακριβώς φάση απείλησε ξανά με μακρινό σουτ του Μπένγκτσον, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Εθνικού.

Στο 68ο λεπτό, ο Άρης κατάφερε να φτάσει και σε τέταρτο γκολ. Ο Γκομίς βρήκε με ωραία κάθετη πάσα τον Σεμέδο και αυτός με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-4 ενώ τρία λεπτά μετά ήρθε και η μείωση του σκορ σε 1-4 με κοντινή προβολή του Μεσκίντα ο οποίος νίκησε τον Βανά Άλβες. Ακολούθησε μια καλή προϋπόθεση για τον Άρη με τον Μπράουν ενώ στο 73ο λεπτό ο Μάτισικ με σουτ, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 79ο λεπτό οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν ξανά, σε 2-4. Ο Μ. Ηλία βρήκε τον Ντε Ιριόντο ο οποίος με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην εστία του Άλβες. Ακολούθως, ο Άρης κέρδισε ξανά πέναλτι, πάλι μέσω ΟFR και με εύστοχη εκτέλεση του Σπόλιαριτς ήρθε το 2-5.

Ο Άρης, έδωσε συνέχεια και στο 89ο λεπτό, με κοντινή προβολή του Σαβό πέτυχε και έκτο τέρμα. Το 2-6 ήταν το τελικό αποτέλεσμα σε μια άνετση νίκη για την ομάδα της Λεμεσού στον εκτός έδρας αγώνα με τον Εθνικό.