Ρίσκαρε τα πάντα -κι έχασε τα πάντα

Το δις εξαμαρτείν ουκ… ομάδας σοφής!

Τέσσερις μέρες μετά την ισοφάρισή του από την Πάφο στο 89ο λεπτό ο Απόλλωνας δέχτηκε δεύτερο (ακόμη πιο οδυνηρό) πλήγμα στο τελικό στάδιο ενός αγώνα, αυτή τη φορά στην τελευταία φάση του!

Βλέποντας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα την ομάδα του να μην έχει την απαιτούμενη δημιουργικότητα, έντονη παρουσία στην αντίπαλη περιοχή και τα ενδεδειγμένα τελειώματα, ο Πάμπλο Ματσίν έπαιξε… ρέστα με την είσοδο (και) του Κρμέντσικ στο 84’ που αποτέλεσε και το σύνθημα για φουλ επίθεση.

Η ισοφάριση του Σαγκάλ ήταν μια πρώτη δικαίωση, ωστόσο οι χαμένες ευκαιρίες των Αρτεάν (90’) και Μαλεκκίδη (91’) έμελλε να… εκδικηθούν -και μάλιστα με τρόπο άκρως σκληρό.

Το τέρμα του Σιπριάνο στο 95’ σηματοδότησε τη διεύρυνση ενός αρνητικότατου σερί και τον τερματισμό δύο θετικότατων. Οι «κυανόλευκοι» θα ξεπεράσουν τους τέσσερις μήνες άνευ εντός έδρας νίκης, καθώς από το 4-0 επί της Δόξας στις 8 Οκτωβρίου 2023 δεν έχουν πανηγυρίσει σε οκτώ διαδοχικά παιχνίδια στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ (0-2-6, 3-12 γκολ), όπου δεδομένα πλέον θα ολοκληρώσουν την α’ φάση με αρνητικό πρόσημο!

Ο λεμεσιανός σύλλογος υπέστη την πρώτη εντός έδρας ήττα του από την Ομόνοια μετά από σχεδόν μια οκταετία: η αμέσως προηγούμενη είχε σημειωθεί στις 9 Απριλίου 2016 και έκτοτε είχαν μεσολαβήσει 12 παιχνίδια, στα οποία μετρούσε 11 νίκες και μια ισοπαλία!

Συνάμα η αποψινή γκέλα επισφραγίζει, πλην συγκλονιστικού απρόοπτου, την πρώτη απουσία του Απόλλωνα από τον πρώτο όμιλο των πλέι οφ μετά την περίοδο 2012/13 και την παρθενική του απουσία από το Top6 απ’ όταν αυτό θεσμοθετήθηκε (σεζόν 2013/14)!

Αν δεν κατακτήσει το κύπελλο, ο λεμεσιανός σύλλογος θα καταγράψει μια απόλυτα αποτυχημένη σεζόν, μόλις μια διετία μετά την ανάδειξή του σε πρωταθλητή…