ΑΕΚ-Απόλλων 1-2: Σπουδαίο «διπλό» και ελπίδες για εξάδα!

Ο Απόλλωνας επικράτησε της ΑΕΚ με 1-2 μέσα στην Αρένα στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Μετά το σπουδαίο διπλό, οι γαλάζιοι της Λεμεσού έφτασαν τους 37 βαθμούς και συνεχίζουν να διατηρούν ελπίδες για να προλάβουν το τρένο της εξάδας. Από την άλλη η ομάδα της Λάρνακας, μετά την ήττα έμεινε στους 46 βαθμούς, 7 μακριά από τον Άρη ενώ ίσως ανοίξουν και οι διαφορές από τον ΑΠΟΕΛ αν κερδίσει τον αγώνα με την ΑΕΛ.

Το ματς:

Καλύτερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να έχει ο Απόλλωνας, αφού στο 2ο λεπτό πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Βαλμπουενά με απευθείας εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον Πίριτς δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Οι γαλάζιοι που είχαν τον έλεγχο και στην συνέχεια, απείλησαν με τον Μπακένγκα στο 13' όμως το σουτ του ήταν άστοχο.

Η απάντηση της ΑΕΚ, ήρθε στο 19ο λεπτό, όπου και δημιούργησε την πρώτη της τελική. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσοο, ο Γκαρσία με κοντινή κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λέουβενμπεργκ ο οποίος έκανε σπουδαία απόκρουση κρατώντας απαραβίαστη την εστία του.

Στο 27ο λεπτό, εξετάστηκε στο OFR φάση για πιθανό πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ. Ο ρεφ, αφού είδε ο ίδιος της φάση, είδε χέρι του Νταρίκουα εντός περιοχής και τελικά δόθηκε η παράβαση. Ο Σολ, που ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος κάνοντας το 1-1 στο 30ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι, είχαν απάντηση και δέκα λεπτά μετά, πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Ο Μπακένγκα έγινε κάτοχος της μπάλας εντός περιοχής και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Πίριτς για το 1-2.

Ακολούθησαν δύο σουτ για την ΑΕΚ, με τους Λέδες και Γκιούρτσο και ένα του Χάμπου, χωρίς αποτέλεσμα. Έτσι, το 1-2 ήταν το σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και προσπάθησε να ισοφαρίσει. Στο 51ο λεπτό ο Τόνγκια έκανε δυνατό σουτ εντός περιοχής, όμως ο Λέουβενμπεργκ απόκρουσε με δυσκολία. Στο 59ο λεπτό, ήρθε άλλη μια τελική, όμως ο κίπερ του Απόλλωνα απόκρουσε ξανά την μπάλα, αυτή την φορά μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς. Στο 73ο λεπτό, ήρθε άλλη μια παράμεση του Λέουβενμπεργκ ο οποίος απόκρουσε μακρινό σουτ του Γκαρσία.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα στην επανάληψη ήρθε στο 77ο λεπτό. Ο Φιλιώτης έκανε το σουτ εντός περιοχής όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Κρμέντσικ έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι της εστίας του Πίριτς.

Στο 90ο λεπτό ο Σάντος επιχείρησε το σουτ, πλάγια εντός περιοχής, όμως, ήρθε άλλη μια εύκολη απόκρουση από τον τερματοφύλακα της Λεμεσιανής ομάδας.

Μέχρι το τέλος, δεν άλλαξε κάτι στο τελικό αποτέλεσμα και ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να προλάβει την εξάδα. Η ΑΕΚ, έχασε έδαφος, από τις ομάδες που προπορεύονται στην βαθμολογία.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:
ΑΕΚ: Πίριτς, Λέδες, Τόνγκια (87' Πονς), Σολ, Λόπες (66' Τρισκόφσκι), Γκαρσία, Μιλίσεβιτς (79' Φαράζ), Ρομπέρζ, Σάντσες (46' Ντιουνκού), Γκιούρτσο (46' Σάντος), Ντίμερς.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Πονς, Καπτούμ, Σάντος, Ντάνι, Ναούμ, Μάμας.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Πέρετζ, Σάντος (86' Ποντικός), Μαλεκκίδης, Σαγκάλ (71' Κρμέντσικ), Χάμπος (71' Σπόλιαριτς), Αρτεάν, Νταρίκουα, Βαλμπουενά (86' Άδωνη), Μάρκες, Μπακένγκα (64' Φιλιώτης).

Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Άδωνη, Κρμέντσικ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Φιλιώτης, Σοφοκλέους.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος