Μεγάλο διπλό για τον Απόλλωνα μέσα στην Αυστρία!

Ο Απόλλωνας πήρε μεγάλο διπλό στην Αυστρία αφού κέρδισε την Αούστρια Βιέννης με 1-2 για τον Γ' προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Έκανε το 0-1 ο Μάρκοβιτς στο 14' με πέναλτι, ισοφάρισε στο 41' ο Κλάιν με τον ίδιο τρόπο όμως ο Γκακμπέ στο 50' διαμόρφωσε το τελικό σκορ με πανέμορφο πλασέ.

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα εδώ!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό, στο 5ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Μολ να αρνείται το γκολ στον Γκρούνβαλντ και να διώχνει με τα πόδια. Ο Απόλλωνας απάντησε στις ευκαιρίες με το πλασέ του Γιούστε στο 9΄να φεύγει λίγο έξω.

Φαινόταν πως θα είχαμε γρήγορο γκολ και ευτυχώς ήρθε για την Κυπριακή ομάδα καθώς στο 13’ κέρδισαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι για χέρι μέσα στη μεγάλη περιοχή μετά από σουτ του Γιαννιώτα. Ο Μάρκοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και δεν λάθεψε από τα 11 βήματα και έτσι είχαμε το 0-1.

Το συγκρότημα του Αυγουστή προσπάθησε να κρατήσει μπάλα, οι Αυστριακοί έψαχναν τρόπο να αντιδράσουν όμως δεν τα κατάφερναν. Τα λεπτά περνούσαν, οι της Αούστρια έβρισκαν μπροστά τους μια σωστά οργανωμένη άμυνα και ο Απόλλωνας διατηρούσε το προβάδισμα και από τα άκρα ήθελε να βρει διαδρόμους.

Φτάσαμε στο 40’ του αγώνα όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Αγκίρε και ο Κλάιν από την άσπρη βούλα σκόραρε για το 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ‘’καλημέρα’’ στην επανάληψη ο Απόλλωνας βρήκε γκολ αφού ο Γιαννιώτας τροφοδότησε τον Γκακμπέ ο οποίος με υπέροχο πλασέ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα. Εκ νέου προβάδισμα λοιπόν για την Κυπριακή ομάδα που έβαλε για τα καλά θεμέλια πρόκρισης από την Αυστρία.

Έπειτα από εκείνο το σημείο ήρθαν και οι πρώτες αλλαγές για τις δύο ομάδες και το δεύτερο γκολ των κυανολεύκων της Λεμεσού φαίνεται πως έδωσε ‘’φτερά στα πόδια’’ των παικτών του Αυγουστή αφού πίεζαν περισσότερο για ένα τρίτο γκολ και κρατούσαν σχετικά εύκολα τη μπάλα. Καλή κυκλοφορία και απέφευγαν τα λάθη οι φιλοξενούμενοι. Αποκορύφωμα αυτών των ευκαιριών το πλασέ του Σαρδινέρο στο 72’ όπου σταμάτησε στον Λούτσιτς.

Ο Ενσούε έκανε το ντεμπούτο του αφού πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 75’ και ένα λεπτό αργότερα είχε μια καλή στιγμή, όμως το σουτ του σταμάτησε στον αντίπαλο κίπερ.

Τα λεπτά περνούσαν, τίποτα δεν άλλαξε αφού ο Απόλλωνας ήταν άψογος μεσοαμυντικά και έτσι το τελικό σφύριγμα του Ιταλού ρεφ βρήκε τους γαλάζιους μεγάλους νικητές με 1-2. Τα εκτός έδρας γκολ πέρα για πέρα σημαντικά, το ίδιο σημαντικό είναι και το γεγονός πως ο Απόλλωνας πραγματοποίησε μια μεστή εμφάνιση και το μόνο που απομένει τώρα είναι να τελειώσει τη δουλειά στο ΓΣΠ.

Αούστρια Βιέννης: Lucic, Jarjué, Jeggo (58΄ Monschein), Grunwald, Serbest, Prokop, Klein, Edomwonyi (68΄ Fitz), Ebner (79΄ Sarkaria), Martschinko, Madl

Απόλλων: Μολ, Γιούστε, Σάλαι, Πέδρο, Αγκίρε (85 Βασιλείου), Μάρκοβιτς, Χάμπος, Γιαννιώτας (63΄ Πίττας), Σαρδινέρο, Περέιρα (74΄ Ενσούε), Γκακπέ

Κίτρινες: Jeggo / Μάρκοβιτς, Αγκίρε, Γκακπέ, Πίττας

Κόκκινη: Madl (2η κίτρινη)

Tην πορεία των κυπριακών ομάδων στις κορυφαίες ευρωπαϊκές οργανώσεις στηρίζει η Cablenet.