ΑΕΛ-Εθνικός 1-1: Ξύπνησαν στην επανάληψη, σκόραραν και συμβιβάστηκαν!

ΑΕΛ και Εθνικός Άχνας έμειναν στο ισόπαλο 1-1, για την 6η αγωνιστική του β' ομίλου, της β' φάσης του πρωταθλήματος. Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο, καλύτερες οι δύο ομάδες στην επανάληψη που πέτυχαν τα γκολ τους και πήραν τελικά απο ένα βαθμό. Οι δύο ομάδες, έχουν 40 βαθμούς.

Το ματς:

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε καθόλου καλό ρυθμό, ενώ απουσίαζαν οι μεγάλες ευκαιρίες.

Στο 15ο λεπτό, ο Καμρπέρα έκανε την κεφαλιά χωρίς όμως να απειλήσει τον Ολιβέιρα. Ακολούθησε ένα λεπτό μετά, άστοχο σουτ από τον Τσούκα. Στο 32ο λεπτό ήρθε και πάλι ένα κακό σουτ από τον Καμπρέρα ενώ στο 35 το γυριστό σουτ του Ηλία, ήταν επίσης άστοχο. Ακολούθησε μια κεφαλιά του Μορέιρα η οποία σε καμιά περίπτωση δεν ήταν ικανή να απειλήσει τον Παναγή.

Στο βαρετό πρώτο ημίχρονο, η πρώτη τελική που ήταν στο στόχο, ήταν ένα σουτ του Καμπρέρα στο 44ο λεπτό.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (50' και 51') έγιναν δύο άστοχα σουτ από τους Τζάλμα και Καμπρέρα. Η καλύτερη ευκαιρία στον αγώνα, ήρθε όμως στο 54ο λεπτό. Ο Ντράζιτς έκανε το σουτ εντός περιοχής αναγκάζοντας τον Ολιβέιρα σε δύσκολη απόκρουση. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Εθνικός απείλησε εκ νέου με το δυνατό σουτ του Μπίκερ να περνά έξω.

Ο Εθνικός ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στην επανάληψη, η ΑΕΛ όμως ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ στην πρώτη της τελική φάση στον στόχο. Ο Παπφώτης με πολύ ωραίο σουτ εντός περιοχής στο 67ο λεπτό, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παναγή για το 1-0.

Η απάντηση του Εθνικού, ήρθε στο 77ο λεπτό όπου έγινε το 1-1. Ο Στυλιανού έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε λίγο στον Φιλίποβιτς και κατέληξε στα δίχτυα του Ολιβέιρα για την ισοφάριση.

Στο 80' η ΑΕΛ είχε τεράστια ευκαιρία να πάρει ξανά προβάδισμα όμως οι παίκτες της δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Αρχικά, ο Μίντσεφ έκανε την κεφαλιά, ο Παναγή απόκρουσε και στην συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Φιλίποβιτς με νέα κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι και στην συνέχεια απομακρύνθηκε η μπάλα από τους παίκτες του Εθνικού.

Μέχρι το τέλος, οι δύο ομάδες προσπάθησαν για άλλο ένα γκολ χωρίς αποτέλεσμα. Έτσι, το 1-1 ήταν το τελικό σκορ που δίνει στις δύο ομάδες από ένα βαθμό.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Μπάστο, Φιλίποβιτς, Τσούκα (46′ Φραντζής), Τζάλμα, Παπαφώτης (78′ Γερολέμου), Σέρνιτς, Μορέιρα (46′ Μεντόγεβιτς), Ανδρέου (61′ Μόρσεϊ), Θεμιστοκλέους (61′ Μίντσεφ), Κα.
Στον πάγκο: Κυριάκου, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Μεντόζα, Μαρς, Σιλβέστρος, Μόρσεϊ, Μίντσεφ, Κολιάς, Νεοφύτου, Κάνο, Γερολέμου.
ΕΘΝΙΚΟΣ: Παναγή, Μπίκερ, Ριστέφσκι (88′ Αγγελόπουλος), Ιωάννου, Στυλιανού, Περατικός, Ντε Ιριόνδο, Λίπσκι (74′ Μεσκίντα), Καμπρέρα (74′ Ιωαννίδης), Μ.Ηλία (74′ Χριστοφή), Ντράζιτς (74′ Μπέκερ).
Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Σπιρόφσκι, Κ.Ηλία, Μεσκίντα, Νικολάου, Μπέκερ, Ιωαννίδης, Λεμίσκο, Χριστοφή, Αγγελόπουλος.

Διαιτητής: Λιοτατής Νικόλας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας