Ο τελευταίος λόγος ανήκε στον Νέμετς!

Μετά από ένα παιχνίδι πλούσιο σε σασπένς, η Πάφος επικράτησε με 1-2 σε βάρος της Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος» στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του νέου πρωταθλήματος. Ο Μπεριγκό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Κίνγκσλεϊ έφερε το ματς στα ίσα στο 85’ όμως ο τελευταίος λόγος ανήκε στον Νέμετς που χάρισε τον τρίποντο στην ομάδα του λίγο πριν το φινάλε.

*Θυμηθείτε εδώ το live του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά καλά με τις δύο ομάδες να βρίσκουν πολύ καλές ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο. Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν σε δύο περιπτώσεις με τους Κίνγκσλεϊ και Μαριάνοβιτς, ενώ ενδιάμεσα ο Μπεριγκό είχε σουτ που σταμάτησε στο δοκάρι. Ακολούθησε ένα κενό διάστημα χωρίς φάσεις για να φτάσουμε στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 42’, όταν ο Ελουντού έστειλε μεν την μπάλα στα δίχτυα  του Ρούντκο όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Δύο λεπτά αργότερα, ωστόσο, το σκορ άνοιξε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, που πήραν προβάδισμα λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια με τον Μπεριγκό.

Το δεύτερο μέρος κύλησε για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς φάσεις και τελικές προσπάθειες, όμως όλα τα λεφτά ήταν στα τελευταία στάδια του αγώνα. Η Νέα Σαλαμίνα είχε μια καλή στιγμή για να φέρει το ματς στα ίσα στο 84’ με τον Μαουρίσιο και τελικά κατάφερε να το πράξει ένα λεπτό αργότερα χάρη στον Κίνγκσλεϊ Ονουέγκμπου. Οι συγκινήσεις ωστόσο δεν τελείωσαν εκεί. Η σωτήρια επέμβαση του Ρούντκο κράτησε την ισοπαλία για την ομάδα του στο 89’ και ένα λεπτό αργότερα ο Νέμετς με κεφαλιά νίκησε τον Βεσελόφσκι, χαρίζοντας στην ομάδα του το πρώτο της τρίποντο με το καλημέρα στη φετινή σεζόν.

Συνθέσεις

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Ντελγκάδο (72’ Τίσντελ), Μαριάνοβιτς, Σίμπσον (54’ Νουρ), Κίνγκσλει, Κωστή (82’ Μουρίσιο), Λαμπό, Τσαμπούρης, Χριστοφόρου, Κορέια, Ελουντού.

Πάφος FC: Ρούντκο, Σιρόκ, Πάνος, Λελιούκιν, Φιλιώτης, Μπεσάρα (87’ Αντωνίου), Σάνι, Πάντσιον, Ιμπραχίμ (74’ Λουλίνια), Μπεριγκό (90+3’ Τόρες), Νέμετς.