Ιδανική πρεμιέρα με Ματ και Μποτεάκ!

Η Ομόνοια κέρδισε τη Δόξα με 2-0 στο Μακάρειο και μπήκε με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα. Οι πράσινοι είχαν αρκετά καλή παρουσία και με τα δεδομένα της εποχής και το γεγονός ότι έκαναν πολλές αλλαγές το καλοκαίρι, έδειξαν να βρίσκονται σε καλό δρόμο.

Ματ Ντάρμπισάϊαρ και Μποτεάκ ήταν οι δυο σκόρερ, που χάρισαν στην Ομόνοια το πρώτο τρίποντο της σεζόν. Η Δόξα είχε καλή παρουσία στα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και κει και πέρα, η Ομόνοια έλεγχε το παιχνίδι.

Πλέον η Ομόνοια στρέφει την προσοχή της στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα, ενώ η Δόξα φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα

Απείλησε και ακολούθως σκόραρε ο Ματ
Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, είχε την κατοχή, χωρίς όμως να πατά εύκολα την περιοχή της Δόξας. Οι πράσινοι βρήκαν την πρώτη ευκαιρία με τον Ντάρμπισαϊαρ να απειλεί στο 14’, ενώ στο 25’ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα δίνοντας προβάδισμα στην Ομόνοια. Στη συνέχεια, οι πράσινοι έκανε καλή διαχείριση του 0-1 και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κράτησαν εύκολα το υπέρ της σκορ.

Δυνατά η Δόξα στο δεύτερο ημίχρονο
Η Δόξα μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες μέσα σε δέκα λεπτά για να ισοφαρίσει. Η ομάδα του Χατζηλούκα έδειξε αντίδραση στα αρχικά στάδια της επανάληψης, προκαλώντας την αντίδραση του Μπέργκ.
0-2 κόντρα στη ροή του αγώνα

Εκεί που η Δόξα έδειχνε να πατά καλύτερα, η Ομόνοια σκόραρε κόντρα στη ροή του αγώνα και έκανε το 0-2. Συγκεκριμένα στο 61’ ο Μποτεάκ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα μετά από εκτέλεση φάουλ και διπλασίασε τα γκολ των πρασίνων.

Δόξα: Γκρεμσλ, Ντερβίτ, Λουίς Κάρλος, Μπόλιεβιτς (66′ Μ. Χαραλάμπους), Ασαμόα (83' Παπαφώτης), Αρτάμπε, Αλεξάνδρου, Τραϊτσέφσκι, Μέσκα (66′ Μπραμπίγια), Μιντίκκης, Καρλάο

Ομόνοια: Ουζόχο, Λούφτνερ, Λανγκ, Περέιρα, Λέζιακς, Γκόμεθ, Κούσουλος, Ορτέγα (76' Μικού), Μποτεάκ, Τιάγκο, Ντάρμπισαϊαρ (83' Εζρά)