Βροχή τα γκολ μες το κατακαλόκαιρο

Με τον ιδανικότερο τρόπο έκλεισε η πρώτη αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος (χωρίς να υπολογίζονται βεβαίως οι αναβληθέντες αγώνες ΑΠΟΕΛ-Ολυμπιακός και ΑΕΚ-Απόλλωνας), αφού ΕΝΠ και Εθνικός χάρισαν πλούσιο θέαμα και ένα παιχνίδι με πλούσιο σασπένς, το οποίο τελικά πήραν οι φιλοξενούμενοι με 3-4.

Θυμηθείτε εδώ το live του αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο αποζημίωσε με πλούσιο θέαμα, μπόλικες φάσεις και πολλά γκολ όσους το παρακολούθησαν. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 15’ με τον Ριέρα, όμως ο Εθνικός δεν χρειάστηκε παρά 16 λεπτά για φτάσει με τη σειρά του σε δύο τέρματα (στο 21’ με αυτογκόλ του Αμπαρτζουμιάν και στο 31’ με τον Μιγκελίτο) και να γυρίσει το παιχνίδι. Ο Στεπάνιακ συνδύασε το επίσημο ντεμπούτο του με τα βυσσινί φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα στο 41’, όμως οι συγκινήσεις στο πρώτο ημίχρονο δεν τελείωσαν εκεί αφού στις καθυστερήσεις ο Μιγκελίτο «χτύπησε» ξανά και έστειλε τους φιλοξενούμενους με προβάδισμα (2-3) στα αποδυτήρια.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με κεκτημένη ταχύτητα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και στο 52’ η ΕΝΠ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Στεπάνιακ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Εθνικός ξαναπήρε το προβάδισμα με τον Κονέ. Κάπου εκεί ο ξέφρενος ρυθμός έπεσε και χρειάστηκε να περάσουν αρκετά λεπτά για να καταγραφεί κάποια μεγάλη ευκαρία, που τελικά ήρθε στο 73’ για λογαριασμό του Εθνικού και του Κοστόφσκι. Το αποτέλεσμα παρά τις κάποιες προϋποθέσεις που βρέθηκαν εκατέρωθεν πάντως δεν άλλαξε μέχρι τέλους με τον Εθνικό να παίρνει τη νίκη με 3-4.

Συνθέσεις

ΕΝΠ: Kλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Μιτρέφσκι, Αγγελή, Βαλλιάνος, Μαϊσουράτζε, Ριέρα (46’ Αγκιρί), Βαρέλα, Θεοδώρου (56’ Ρουσιάς), Ουντότζι (78’ Σταρόκιν), Στεπάνιακ.

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Κυπριανού (57’ Ευσταθίου), Μαρκόσκι (77’ Φοινίρης), Γκλόμπαρτ, Χριστοφή, Λαμπάν, Παπαγεωργίου, Μιγκελίτο (90’ Χαραλάμπους), Κονέ, Χουντόβιακ, Κοστόφσκι.