Ένα 45λεπτο ήταν αρκετό για την Ομόνοια!

Δύο διαφορετικά ημίχρονα στο ΓΣΠ στον αγώνα Ομόνοια - Νέα Σαλαμίνα, με τους "πράσινους" να πανηγυρίζουν στο τέλος τη νίκη με 2-0, επιτυγχάνοντας το δύο στα δύο στο φετινό πρωτάθλημα και τον Ουζόχο να διατηρεί το μηδέν στην εστία του. Δεύτερη ήττα για τη Νέα Σαλαμίνα στο φετινό πρωτάθλημα. Πειστική εμφάνιση από το "τριφύλλι", θετικό και αυτό το δείγμα. Χάρης Μαυρίας και Ματ Ντάρμπισαιαρ τα δύο γκολ.  Προβλημάτισε η Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο μέρος, εντελώς ακίνδυνη, άλλαξε η εικόνα στην επανάληψη για την ομάδα της Αμμοχώστου, δεν ήρθε όμως το γκολ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Ποιος είδε την Ομόνοια και δεν τη φοβήθηκε... Οι "πράσινοι" ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αρκετά καλύτεροι και με ανεβασμένο το ηθικό, πήραν κεφάλι στο σκορ αρχικά με τον Μαυρία και στη συνέχεια με τον Ντάρμπισαιαρ.

Με το προσωρινό 2-0 για την Ομόνοια, Ομόνοια και Νέα Σαλαμίνα πήγαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον Χένινγκ Μπεργκ και τον Σάββα Πουρσαϊτίδη να έχουν εντελώς διαφορετικά συναισθήματα. Ο Μπεργκ παράταξε την ομάδα του με τέτοιο τρόπο, κλείνοντας σε όλες τις γραμμές τους ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας. Το γκολ ζωγραφιά από τον Χάρη Μαυρία, ήταν αυτό που άνοιξε το σκορ, με τον Άγγλο φορ να ακολουθεί με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και στην κλειστή γωνία του Βεσελόφσκι. Όμορφος συνδυασμός από τους ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας στο πρώτο γκολ, με τη γηπεδούχο ομάδα να βγάζει προς τα έξω μία όμορφη ομαδική συνεργασία και ένα καλοδουλεμένο γκολ.

Η Νέα Σαλαμίνα δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Ουζόχο, που στο πρώτο 45λεπτο είχε ένα εύκολο βράδυ, με τους Κίνγκσλει και Ελουντού να είναι ακίνδυνοι. Πέραν των δύο γκολ, στην Ομόνοια είχαν ακόμη 3 τελικές και για ένα τρίτο γκολ, όμως αυτό δεν ήρθε, αφού το σουτ του Μποτεάκ στο 43’ σταμάτησε στο δοκάρι.

Στην επανάληψη του αγώνα η Νέα Σαλαμίνα, συνήλθε κάπως αφού ήταν η σειρά της να απειλήσει τον Ουζόχο. Στο 52’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Μαριάνοβιτς, ανάγκασε τον Ουζόχο σε μία εκπληκτική απόκρουση, ενώ στο 58’ είχαμε ένα σουτ από τον Κωστή με την μπάλα να χτυπά στον Κίνγκσλεϊ, στην συνέχεια ο Νουρ έπιασε το σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Ουζόχο.

Σε γενικές γραμμές η Ομόνοια έριξε ρυθμούς στην επανάληψη, ένα σύμπτωμα που είχε και στο πρώτο της παιχνίδι με τη Δόξα, δίνοντας το χώρο στη Σαλαμίνα για ν’ απειλήσει. Στο 84’ μία σέντρα από τον Σιαθά, ο Μαουρίτσιο με κεφαλιά πλησίαζε στο να μειώσει στο σκορ, με τη μπάλα να περνάει μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ουζόχο.

Τα περιθώρια στένεψαν, με την Ομόνοια να κάνει ότι έκανε πέρσι να κάνει αρχή με το 2 στο 2 (2-0) και τη Νέα Σαλαμίνα να δέχεται δεύτερη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ομόνοια: Ουζόχο, Μαυρίας, Λούφτερν, Λανγκ, Λέσιακς, Βίτορ, Γκόμεθ, Τιάγκο, Μποτεάκ (90+1' Τζιωνής), Εζρά (78’ Χριστοφή), Νταρμπισάιαρ (70’ Μίκου)

Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Ρέινολντ, Λαμποτ, Κόρεια (82’ Μαουρίτσιο), Νουρ, Μαριάνοβιτς, Κωστή, Σίμπσον (46’ Τιντσελ), Ελούντου (73’ Θεοδώσης Σιαθάς), Κινγκσλει