Το μοίρασαν με γκολάρες Ασαμόα και Οικονομίδης

Ολυμπιακός και Δόξα εξήλθαν ισοπαλία 1-1 και πήραν τον πρώτο τους βαθμό χάρη στα όμορφα γκολ των Ασαμόα και Οικονομίδη.

Η Δόξα προηγήθηκε με ο όμορφο γκολ του Ασαμόα στο 7’, ωστόσο ο Ολυμπιακός ανέβηκε στη συνέχεια και ισοφάρισε με το επίσης όμορφο γκολ του Οικονομίδη στο 54’.

Οι δυο ομάδες πήραν τον πρώτο τους βαθμό και καλούνται πλέον να εκμεταλλευτούν τη διακοπή για αν βελτιωθούν, καθώς έδειξαν να βρίσκονται αρκετά πίσω ακόμα (απολύτως φυσιολογικό).

Δείτε το LIVE

Γκολάρα με Ασαμόα και τεράστια ευκαιρία για το 0-2

Η Δόξα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε μόλις στο 7ο λεπτό να σκοράρει με όμορφο γκολ του Ασαμόα μέσα από την περιοχή. Η ομάδα του Χατζηλούκα πατούσε καλύτερα, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που δυσκολευόταν να βγάλει φάση μπροστά. Μάλιστα στο 19’ παραλίγο να μείνει πίσω στο σκορ με 0-2, αν ο Μέσκα εκμεταλλευόταν το τραγικό λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός, αλλά

Ο Ολυμπιακός μετά το πρώτο 25λεπτο ήταν καλύτερος από τη Δόξα, με την ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου να δημιουργεί καλές ευκαιρίες αλλά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, έφτιαξαν καλές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν, αλλά δεν ήταν εύστοχοι και το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Απάντησε ο Οικονομίδης

Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός βρήκε δίκτυα με τον Γιώργο Οικονομίδη να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 54’. Η ομάδα του Πάμπου ήταν καλύτερη και στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα με τον Οικονομίδη.