Ομόνοια - ΑΕΚ Αθηνών 1-1: Πρόβα με... θετικό πρόσημο και ανησυχία για Σεμέδο

Στην πρόβα τζενεράλε της εν όψει Ευρώπης, η Ομόνοια έφερε 1-1 με την ΑΕΚ Αθηνών στο ΓΣΠ. Εμφανώς βελτιωμένη η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας με τον χρόνο να είναι... σύμμαχος για το «τριφύλλι», καθώς οι ποδοσφαιριστές αποκτούν χημεία και ομοιογένεια.

Σε ένα παιχνίδι με έναν πολύ δυνατό αντίπαλο όπως η ΑΕΚ Αθηνών, είχε καλά διαστήματα και κατάφερε να ισοφαρίσει με γκολ του Σίμιτς στο 79', αυτό του Βίντα στο 69'. Γκολ που προήλθε από εξαιρετική συνεργασία των Σεμέδο και Εβάντρο Κόστα που έβγαλε την κάθετη στον σκόρερ.

Μπορεί να κρατήσει αρκετά η Ομόνοια από την πρόβα της, όπως βέβαια και το πρώτο γκολ που πέτυχε στα φιλικά αλλά και την αντίδρασή της στο προβάδισμα της ομάδας του Αλμέιδα. Στο φινάλε του αγώνα έφυγε χωλαίνοντας ο Σεμέδο κάτι που προκαλεί ανησυχία στους «πράσινους».

Το φιλμ του αγώνα από την ιστοσελίδα μας:
Έναρξη του αγώνα.
10' Χωρίς την μεγάλη φάση ο αγώνας. Οι δύο ομάδες δείχνουν διάθεση να επιτεθούν.
16' Σέντρα του Μασούρα από δεξιά, δεν προλαβαίνει ο Κακουλλής στο πρώτο δοκάρι.
18' Σέντρα του Χατζισαφί, κεφαλιά του Ελίασον δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Φαμπιάνο.
22' Μικρή διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες.
29' Γύρισμα του Ελίασον, δεν πλασάρει σωστάο Γκατσίνοβιτς, άουτ η μπάλα.
31' Απόκρουση του Μπρινιόλι σε σουτ του Χαραλάμπους, η πρώτη ευκαιρία στον στόχο!
34' «Όχι» του Φαμπιάνο σε τετ α τετ με τον Γκατσίνοβιτς!
45' Σκοράρει ο Ελίασον αλλά δεν μετράει το γκολ καθώς ήταν εκτεθειμένος.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 0-0
Έναρξη στην επανάληψη.
52' Βγαίνει καλή άμυνα από τον Χαμάς πάνω στον Ελίασον και αποτρέπει τον άσο της ΑΕΚ να βγάλει τον Λιβάι  σε καλή θέση.
60' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαμάς, σε κόρνερ ο Στρακόσα.
66' Σουτ του Πάολο Φερνάντες από δύσκολη θέση μέσα αριστερά, πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.
69' ΓΚΟΛ 0-1: Ο Βίντα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου θα ανέβει πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά θα ανοίξει το σκορ.
79' ΓΚΟΛ 1-1: Ισοφαρίζει η Ομόνοια με τον Σίμιτς. Εξαιρετική κάθετη του Εβάντρο Κόστα με τον Σίμιτς να τελειώνει ιδανικά την φάση.
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 1-1

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μασούρας (72′ Ντιουνκού), Κουλιμπαλί (78′ Λανγκ), Παναγιώτου (72′ Ελάντερ), Χαμάς (72′ Σιπριάνο), Μάριτς, Χάμπος (78′ Εβάντρο), Εράκοβιτς (78′ Κούσουλος), Σίμιτς, Σεμέδο (87' Κέρτις Τζούνιορ), Κακουλλής (56′ Στεπίνσκι)

ΑΕΚ Αθηνών: Μπρινιόλι (46′ Στρακόσα), Ρότα, Κάλενς, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (62′ Κοϊτά), Γιόνσον (62′ Φερνάντες), Γκατσίνοβιτς (62′ Πινέδα), Λιούμπισιτς (62′ Γαλανόπουλος), Γκαρσία (62′ Μάνταλος), Ελίασον (62′ Άμπραμπατ)