«Χορταστικό» φιλικό με νίκη για τον Άρη!

Χορταστικό το πρώτο φιλικό του Άρη στην Αυστρία. Η ομάδα της Λεμεσού με τέρματα που πέτυχαν οι Μπένγκτσον, Στρούτσκι, Κβιλιτάια και Κόβατσεφ επικράτησε με 4-2 της Αγγλικής Χάντερσφιλντ.

Ο αγώνας έγινε στην Αυστρία εκεί που πραγματοποιείται το δεύτερο στάδιο προετοιμασίας του Άρη.

Ο Αλεξέι Σπιλέφσκι, είχε την ευκαιρία να βγάλει εκ νέου συμπεράσματα για την ομάδα του σε ένα δυνατό φιλικό. Είχε αρκετά καλή εικόνα ο Άρης πέραν από τα τέσσερα τέρματα που σημειώθηκαν. Στα θετικά το ανεπίσημο ντεμπούτο του Κβιλιτάια αλλά και η συμμετοχή των Κόβατσεφ και Θεοχάρους στον αγώνα.

Η εξέλιξη του αγώνα:

- Αρχίζει ο αγώνας
6' Σουτ από τον Μαγιαμπέλα, δύσκολη απόκρουση από τον κίπερ της Χάντερσφιλντ.
11' ΓΚΟΛ 1-0 ο Άρης. Ο Κοκόριν έδωσε στον Μπένγκτσον και αυτός με πλασέ εντός περιοχής άνοιξε το σκορ.
19' Μακρινό σουτ από τον Κοκόριν, αποκρούει ο Μάξουελ.
24' Άστοχο σουτ από τον Γκομίς.
25' ΓΚΟΛ 2-0 ο Άρης. Ο Στρούτσκι με πλασέ, πλάγια εντός περιοχής πετυχαίνει το δεύτερο γκολ για την ομάδα του.
34' Δοκάρι για την  Χάντερσφιλντ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Evans.
41' Πέναλτι για την Χάντερσφιλντ μετά από μαρκάρισμα του Σανέ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Healey που ήταν εύστοχος για το 2-1.
Τέλος ημιχρόνου.
Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
48' ΓΚΟΛ 2-2 ισοφαρίζει η Αγγλική ομάδα με τον Hogg μετά από κεφαλιά.
62' ΓΚΟΛ 3-2 ο Άρης. Ο Κβιλιτάια έκανε το δυνατό σουτ εντός περιοχής, ο κίπερ της Αγγλικής ομάδας δεν απόκρουσε σταθερά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

75′ Θεοχάρους και Κοβάτσεφ εντός, Κβιλιτάια και Μπράουν εκτός.
80' ΓΚΟΛ 4-2 ο Άρης. Ο Κόβατσεφ με διπλή προσπάθεια νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πέτυχε το τέταρτο τέρμα της ομάδας του.
83' Δυνατό σουτ από τον Σαρφό, δύσκολη απόκρουση του κίπερ της Αγγλικής ομάδας.
Τέλος αγώνα.

Η αρχική εντεκάδα του Άρη: Ζάντρο, Σανέ, Μάτισικ, Ουρόσεβιτς, Γιαγκό, Κορέια, Στρούσκι, Μαγιαμπέλα, Μπένγκτσον, Κακόριν, Γκομίς.

Η εντεκάδα του δευτέρου ημιχρόνου: Ζάντρο, Μποάκι, Δημητρίου, Μουσουντά, Λουκουμπάρ, Σαρφό, Νίκολιτς, Μπράουν, Μοντνόρ, Σεμέδο, Κβιλιτάια.