«Μεγάλη νίκη. Υποφέραμε, αλλά πιστεύω ότι είναι άλλο το επίπεδό μας»

Μετά τη νίκη της ομάδας του κόντρα στην Ομόνοια Αραδίππου (1-0), στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ», για τη δεύτερη αγωνιστική, ο προπονητής της ΑΕΛ, Κρις Κόλμαν, δήλωσε τα ακόλουθα:

«Είναι μια μεγάλη νίκη, απόψε σημασία είχε το αποτέλεσμα.

Μετά το 1-0 δεν δείξαμε την αληθινή αξία μας, ουδέν πρόβλημα, ξέραμε ότι θα είναι ζόρικο παιχνίδι. Έπρεπε να είχαμε σκοράρει πριν την ανάπαυλα, όταν κάναμε εξαιρετική εμφάνιση. Υποφέραμε στο δεύτερο μέρος, αλλά κάναμε περισσότερα από αρκετά για να πάρουμε τους βαθμούς.

Αφιερώνουμε αυτήν τη νίκη στον Βασίλη Παπαφώτη, ο οποίος χειρουργήθηκε σήμερα. Τον περιμένουμε πίσω δυνατό!

Δύο αγωνιστικές, έξι βαθμοί, αισθανόμαστε καλά. Ως ομάδα ακόμη προσπαθούμε να δέσουμε, ακόμη δεν δείξαμε πόσο καλοί μπορούμε να γίνουμε. Πιστεύω ότι είναι άλλο το επίπεδό μας, αλλά οι παίκτες έδειξαν πολλή ενέργεια και συγκέντρωση στα δύο πρώτα παιχνίδια.

Ακόμη δεν κάναμε κάτι, μόλις έχουμε αρχίσει, αλλά ο κόσμος ήταν υπομονετικός, στους επόμενους αγώνες θα τους δώσουμε κι άλλες χαρές.

Στα 90 λεπτά κάθε αντίπαλος θα βρει ένα διάστημα που θα έχει κάτι να πει, δεν μπορούμε να είμαστε κυρίαρχοι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Απόψε στα τελευταία 25 λεπτά αναλωθήκαμε να υπερασπίσουμε το προβάδισμά μας, όχι να πετύχουμε άλλα γκολ. Στο ποδόσφαιρο παίρνεις ό,τι περισσότερο μπορείς, είμαστε μια καινούργια ομάδα, έχουμε μόλις δύο παιχνίδια στα πόδια μας. Μπορούμε να παίξουμε καλύτερα; Φυσικά, ναι.

Ο Τοκού ξέρει, και το ξέρουμε κι εμείς, ότι όπως παίζει κινδυνεύει να χτυπήσει. Ήμασταν έτοιμοι να τον αντικαταστήσουμε πέντε λεπτά πριν χτυπήσει, αλλά δεν είναι κάτι σοβαρό, περισσότερο θέμα κόπωσης»