Πήρε τη ματσάρα του Τσιρείου ο Απόλλωνας!

Ο Απόλλωνας πήρε τη ματσάρα του Τσιρείου καθώς με ανατροπή κέρδισε 3-2 την Πάφο. Προηγήθηκαν δύο φορές οι φιλοξενούμενοι με τον Τόρες, δύο γκολ για τους γηπεδούχους ο Ζελάγια και ένα ο Γιαννιώτας.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό και οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να επιτεθούν και να μην κλειστούν πίσω. Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς πιο δραστήριοι και εκδηλωτικοί και στο 8ο λεπτό είχαν δοκάρι μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέδρο ενώ στην επαναφορά ο Παπουλής σκόραρε όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφφ σαιτ.

Η φάση αυτή αφύπνισε την Πάφο και έτσι οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά με αξιώσεις και είχαν τις δικές τους καλές στιγμές. Και αφού προειδοποίησαν στο 13’ με το μακρινό σουτ του Σακό να σταματά στον Μολ, στη συνέχεια της φάσης εκτελέσθηκε το κόρνερ και με κεφαλιά ο Τόρες άνοιξε το σκορ (0-1 στο 14’).

Η απάντηση της ομάδας του Ιβάν Βουκομάνοβιτς ήταν άμεση καθώς στο 18’ ο Ζελάγια με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ ισοφάρισε σε 1-1. Πλέον τα δεδομένα άλλαζαν και οι δύο μονομάχοι ήταν στην ίδια βάση.

Ο ρυθμός παρέμενε καλός, κυρίως από τα άκρα Απόλλωνας και Πάφος δημιουργούσαν ρήγματα και έψαχναν το δεύτερο γκολ. Μπορεί να ειπωθεί ότι οι κυανόλευκοι της Λεμεσού ήταν πιο απαιτητικοί μετά το γκολ τους, έπιασαν ψυχολογία και κράτησαν περισσότερο τη μπάλα. Έχασε μεγάλη φάση ο Περέιρα στο 34’ για να γυρίσει το παιχνίδι όμως ο Ρούτκο του είπε ‘’όχι’’ την υστάτη από πολύ κοντινή απόσταση.

Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Απόλλωνας μπορεί να ήταν πιο εκδηλωτικός και να αναζητούσε με περισσότερες αξιώσεις ένα δεύτερο γκολ αλλά η Πάφος αμυνόταν ορθά και για αυτό το σφύριγμα του ρεφ Νεοκλέους έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή καθώς ο Περέιρα έμεινε στα αποδυτήρια και τη θέση του πήρε ο Γκακμπέ. Να σημειώσουμε πως σύμφωνα με τη Cytavision ο συγκεκριμένος παίκτης στο πρώτο ημίχρονο είχε κάποιες ενοχλήσεις και έκανε νεύμα στον πάγκο των γηπεδούχων για αυτό.

Η Πάφος μπήκε καλύτερα επανάληψη και η πρώτη καλή της στιγμή ήρθε στο 54’, όμως το δυνατό σουτ του Νέμετς αποκρούστηκε δύσκολα από τον Μολ. Το συγκρότημα του Ζέλικο Κόπιτς είχε νέα καλή στιγμή μετά από σουτ του Σακό στο 57’ και έβλεπε κανείς πως είχε μπει πιο αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο.

Τα επόμενα λεπτά έκρυβαν δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα. Στο 61’ η Πάφος εξαργύρωσε την υπεροχή της στο Β’ μέρος με τέρμα καθώς ο Τόρες με προβολή από κοντά έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Δεύτερο προσωπικό γκολ για τον Τόρες ο οποίος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους γαλάζιους. Να υπογραμμίσουμε πως ο σκόρερ μετά το γκολ που σημείωσε τραυματίστηκε και βγήκε αλλαγή. Τη θέση του πήρε ο Φιλιώτης.

Η απάντηση του Απόλλωνα ήταν ξανά άμεση καθώς στο 66’ ο Γιαννιώτας με ένα δυνατό σουτ νίκησε τον Ρούτκο και διαμόρφωσε το 2-2. Φοβερό παιχνίδι, δεύτερη φορά οι γηπεδούχοι που απαντούν νωρίς μετά το γκολ που δέχθηκαν.

Μετά το τέρμα οι παίκτες του Βουκομάνοβιτς πήραν ψυχολογία, ήταν πιο δημιουργικοί και έψαξαν και ένα τρίτο γκολ. Από την άλλη και η Πάφος όμως δεν κλείστηκε, προσπάθησε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Μολ και βλέπαμε ένα ανοικτό και συνάμα φοβερό παιχνίδι.

Το 3-2 έμελλε να έρθει για τους γηπεδούχους καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο, ο Ζελάγια με δυνατή κεφαλιά νίκησε τους πάντες και μαζί τον Ρούτκο για να σημειώσει το 3-2 εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών. Ο Απόλλωνας για πρώτη φορά μπήκε μπροστά στο σκορ και έπρεπε να το διαχειριστεί κατάλληλα. Στον αντίποδα η Πάφος προσπάθησε να βρει αντίδραση στα εναπομείναντα λεπτά και έγινε πιο επιθετική.

Τα λεπτά κυλούσαν, η μπάλα πήγαινε συνεχώς με ταχύτητα πάνω – κάτω και ο ρυθμός παρέμενε σε υψηλά επίπεδα. Ο Απόλλωνας κράτησε μπάλα, έχασε μάλιστα και κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες για ένα τέταρτο γκολ και παρά τη τετράλεπτη καθυστέρηση τίποτα δεν άλλαξε και τελικά οι γηπεδούχοι πήραν τη ματσάρα του Τσιρείου.

Τρίποντο για τους κυανόλευκους της Λεμεσού στο πρώτο τους παιχνίδι στο πρωτάθλημα, πολύ καλή η Πάφος που αν και προηγήθηκε δις δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι αυτό.